Zambiya’daki FETÖ Okulları Türkiye Maarif Vakfı’na Devredildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Zambiya Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Mulambo Haimbe, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Zambiya’daki FETÖ okullarının Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesi konusunda mutabakat sağladı. Anlaşma kapsamında, Birol Akgün ile Haimbe arasında Türkiye Maarif Vakfı’nın temsilcisi olarak bir anlaşma imzalandı. 2020 yılında kayyım atanan okulların Türkiye Maarif Vakfı bünyesine katılması, kurumun Afrika’daki faaliyetlerini 26 ülkeye genişletti ve Türkiye’nin uluslararası eğitim alanında 53’üncü ülkede faaliyet göstermesini sağladı.

Zambiya Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Haimbe, Zambiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Maarif Vakfı arasında imzalanan anlaşmanın, ülkeler arasındaki sarsılmaz bağları ve ikili iş birliğini güçlendirdiğini belirtti. Zambiya hükümeti adına konuşan Haimbe, Maarif Vakfı’nın Zambiya halkına sağlayacağı eğitim standardının halkın yararına olacağından emin olduğunu ifade etti.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Zambiya’daki anlaşmadan duyduğu mutluluğu dile getirerek, kurumun uluslararası alandaki hızlı ve başarılı yolculuğunu vurguladı. Türkiye Maarif Vakfı’nın dünya genelinde 52 ülkede 465 eğitim kurumunda 54 bin öğrenciye eğitim verdiğini belirten Akgün, Afrika’daki varlıklarının vakfın küresel faaliyetlerinin önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Bu anlaşmanın Zambiya ile olan uzun süreli eğitim ilişkilerini daha da ileriye taşıyacağına inanan Akgün, Zambiya’nın geleceği için nitelikli ve vatansever nesiller yetiştirilmesine katkı sağlanmasını umduklarını belirtti.

Türkiye ve Zambiya arasında yeni bir sayfa açılmasını dileyen Akgün, Türkiye-Zambiya ilişkilerinin gelişmesi adına yapılan bu anlaşmanın önemine vurgu yaptı. Türkiye Maarif Vakfı’nın Afrika’daki varlığının, Türk eğitimine yönelik olumlu bir adım olduğunu belirten Akgün, Zambiya’daki öğrencilerin uluslararası başarı hikayelerini paylaşmayı ve Zambiya’nın geleceğine katkıda bulunmayı umut ettiklerini ifade etti. Dışişleri Bakanı’na ve Cumhurbaşkanı’na desteklerinden dolayı teşekkür eden Akgün, Türkiye-Zambiya ilişkilerinin daha da güçlenerek ilerlemesini umut ettiğini dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Zambiya’daki FETÖ Okulları Türkiye Maarif Vakfı’na Devredildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!