Yasalaşan Kanunla Limanlara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla birlikte Limanlar Kanunu’nda da değişiklikler yapıldı. Buna göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı deniz ve iç sular ulaşımını geliştirmek ve serbest, adil, sürdürülebilir bir rekabet ortamı sağlamak amacıyla sınırlı olmak üzere ve özel kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerde aksine hüküm bulunmadıkça liman, iskele ve kıyı yapılarında gemilere verilen hizmetlere ilişkin taban ve tavan ücretlerini belirleyecek ve denetlemekle yetkili olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, deniz yetki alanlarında, suyollarında ve iç sularda kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinin ücretleri ile liman idari sınırlarında demirleyen gemilerin demirleme ücretleri ve bu ücretlerin ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Demirleme ücretleri, geminin grostonu başına 2 lirayı geçmemek üzere belirlenecek ve her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Cumhurbaşkanı, bu miktarı 10 katına kadar artırma yetkisine sahip olacak.

Deniz yetki alanlarında verilecek kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülecek. Bakanlık bu hizmetleri, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesi gözetilerek seyir emniyeti ile can, mal, deniz ve çevre emniyeti ve güvenliği odaklı olarak yürütecek. Kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerine ilişkin teknik gereklilikler, hizmet standartları, hizmeti verecek olan gerçek ve tüzel kişilere ilişkin şartlar, istisnalar, yasaklar ve yükümlülükler gibi usul ve esaslar ile bölgesel hizmet sahaları Bakanlık tarafından belirlenecek.

Yük veya yolcu elleçleme amacıyla limanlara gelen veya limanlardan ayrılan ticari gemilerden salınan sera gazı emisyonlarının karşılığı olarak bedel alınacak. Bu bedeller, doğrulanan sera gazı emisyonları ile Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi güncel karbon fiyatı temel alınarak belirlenecek ve yeşil denizcilik için araştırma, geliştirme ve dönüşüm faaliyetlerini desteklemek amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesine özel ödenek olarak kaydedilecek.

Havaalanları ve havalimanlarına yönelik düzenlemeler de yapıldı. Devlet ormanlarındaki karayollarında yük aktarmak için gerekli olan tesislere izin verilebilecek ve bu tesislerin kara yolu sınır çizgisi içinde kalmaları gerekecek. Aynı şekilde havaalanları ve havalimanları izin alanı içinde kalan tesisler de belirli şartlar dahilinde faaliyet gösterebilecek. Bu düzenlemelerle ulaştırma sektöründe önemli değişiklikler yapılarak sektörün gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yasalaşan Kanunla Limanlara Yeni Düzenlemeler Geliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!