TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında Enflasyonla Mücadele Gündemde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleşen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Toplantısı’nda, TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, enflasyonla mücadele konusunda yapılan hataların bedelinin ağır olduğunu belirtti. Turan’ın açıklamalarında, enflasyon performansının kötüleştiği, kişi başı milli gelirin son 10 yılda gerilediği ve 2023’te tekrar yükselebildiği vurgulandı. Geçmişte kaybedilen zamanın telafi edilmesi gerektiği vurgulanan konuşmada, enflasyonla mücadelede toplumun tüm kesimlerinin işbirliği yapması gerektiği önemle belirtildi.

TÜSİAD Başkanı Turan ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ömer Aras’ın konuşmalarında, şirketlerin yeşil dönüşüme ve tarıma verimlilik odaklı yeniliklere yönelmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Türkiye’nin nüfus yapısındaki değişimlerin sektörel etkilerinin belirlenmesinin önemine dikkat çekildi. Demografik değişimlerin iş dünyasında nasıl bir etki yaratacağının belirlenmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Ömer Aras’ın açılış konuşmasında, dijital dünyadaki değişimlerin fiziksel dünyayı nasıl etkilediği ve hukukun üstünlüğünün korunmasının önemi vurgulandı. Yabancı yatırımcıların yargının bağımsızlığına olan güvenlerinin sağlanması gerektiği belirtilirken, liyakatlı kadroların önemi üzerinde duruldu. Ayrıca, Batı borsalarında gözlenen teknoloji odaklı şirketlerdeki değer artışının Türkiye’de gözlenmediği ve vergi konusunda adaletli yaklaşımların benimsenmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Toplantıda, enflasyonla mücadelede doğru adımların atılması, vergi düzenlemelerinin güçlendirilmesi ve iş dünyasının geleceğe yönelik hazırlıklarını yapması gerektiği vurgulandı. Türkiye’nin ekonomik koşullarını iyileştirmek ve uluslararası rekabet gücünü artırmak için, iş dünyasının hükümetle işbirliği içinde olması gerektiği üzerinde duruldu. Gerekli reformların yapılması ve ekonomide istikrarın sağlanması adına, tüm paydaşların ortak hareket etmesi gerektiği önemle belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısında Enflasyonla Mücadele Gündemde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!