Türkiye’nin Nüfus Yoğunluğu Dikkat Çekiyor: 2024 Verileri Yayınlandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 yılı Dünya Nüfus Günü verilerine göre, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’nin 18. sırada yer aldığı 194 ülke arasında dikkat çeken bir nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu açıkladı. En fazla nüfusa sahip ülke 1 milyar 428 milyon 627 bin 663 kişi ile Hindistan olarak belirlendi. Bu verilere göre, dünya nüfusunun %39’unu oluşturan 3 ülke sırasıyla Hindistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Birleşmiş Milletler nüfus tahminlerine göre, 2023 yılında en fazla nüfusa sahip ülke olan Hindistan’ı 1 milyar 425 milyon 671 bin 352 kişi ile Çin ve 339 milyon 996 bin 563 kişi ile Amerika Birleşik Devletleri takip etti. Türkiye’nin 85 milyon 372 bin 377 kişi nüfusu ile dünya genelinde %1,1’lik bir paya sahip olduğu belirlendi.

Çocuk nüfus oranları incelendiğinde, Nijer ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin %55,5’lik oranıyla en yüksek çocuk nüfus oranına sahip olduğu tespit edildi. Türkiye’nin çocuk nüfus oranının dünya ortalamasının altında kaldığı görüldü. Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin çocuk nüfus oranlarına bakıldığında, Türkiye’nin çocuk nüfus oranının AB ülkelerinin çocuk nüfus ortalamasından daha yüksek olduğu belirlendi.

Genç nüfus oranları incelendiğinde, Suriye’nin %24,1 ile en yüksek genç nüfus oranına sahip olduğu görüldü. Türkiye’nin genç nüfus oranının dünya genç nüfus ortalamasının hemen altında olduğu ortaya çıktı. AB üyesi 27 ülkenin genç nüfus oranları incelendiğinde, Türkiye’nin genç nüfus oranının AB ülkelerinin genç nüfus ortalamasından daha yüksek olduğu saptandı.

Yaşlı nüfus oranlarına bakıldığında, Monako’nun %35,8 ile en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip olduğu belirlendi. Türkiye’nin yaşlı nüfus oranının dünya ortalamasının hemen üzerinde olduğu ve AB üye ülkelerinden daha düşük olduğu gözlendi. Sonuç olarak, Türkiye’nin nüfus yapısı genç ve çocuk nüfus oranlarının yüksek olmasına rağmen yaşlı nüfus oranının görece düşük olması dikkat çekici bir durum olarak öne çıktı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’nin Nüfus Yoğunluğu Dikkat Çekiyor: 2024 Verileri Yayınlandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!