Türkiye, İsrail’e Ticaret Ambargosu Koydu: İlişkiler Geriliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı tarafından İsrail’e yönelik ticaret kısıtlamaları dünya genelinde ses getirdi. İsrail gazetelerine yansıyan habere göre, Türkiye’de üretilen giyim ve elektronik ürünler gibi birçok sektörün bu kısıtlamalardan en çok etkileneceği belirtiliyor.

Seçim döneminde muhalefetin eleştirilerine maruz kalan iktidar, Türkiye’nin Gazze’ye hava yardımını engelleyen İsrail’e karşı ticaret kısıtlamaları getirdi. İsrail ise Türk ekonomisine zarar verecek karşı önlemler alacaklarını açıkladı.

İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarına karşı çıkan Türkiye, İsrail ile 54 farklı ürün grubunda ticaret kısıtlamalarına gitti. İsrail’in bu kısıtlamalara karşılık vereceğini duyurduğu haberler, uluslararası basında geniş yer buldu.

Türkiye’nin İsrail’e uyguladığı ticari kısıtlamalar, iki ülke arasındaki gerilimi artırdı. Önde gelen İsrail gazeteleri, Türkiye’nin kararını kınarken, karşılıklı ticari misillemelerin başladığını vurguladılar.

Dünya genelinde ise Türkiye’nin İsrail’e uyguladığı ticaret kısıtlamaları dikkat çekti. Birçok uluslararası gazete, iki ülke arasında artan gerilimi ve ticari misillemeleri manşetlerine taşıdı.

Türkiye’nin İsrail’e karşı aldığı bu kararın etkileri belirsizliğini korurken, İsrail’in Türk hava sahasının kapatılması ve petrol faaliyetlerinin etkilenmesinden endişe duyduğu görülüyor.

Türkiye’nin giyim ve elektronik ürünler sektöründe İsrail’e uyguladığı kısıtlamalar, birçok uluslararası şirketin Türkiye’de ürettiği ürünlerin de etkilenmesine neden olabilir. İsrail, Türkiye’nin kısıtlamalarına misilleme olarak Türk ürünlerine kısıtlama getireceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin İsrail’e karşı koyduğu ticaret kısıtlamalarının, Birleşmiş Milletler veya başka bir platformda alınan ilk ambargo kararı olduğunu belirtti. Bakan, Türkiye’nin İsrail’e yönelik ekonomik adımlar atmadığını ancak son yaşanan olayların Türkiye için sabır taşını çatlattığını kaydetti.

Jet yakıtı satışı iddialarına ise Türk hükümetinden ve ilgili kuruluşlardan yalanlama geldi. Türkiye’de satılan jet yakıtının İsrail’e satılan bir yakıt olmadığı ve sadece Türkiye’deki havalimanlarındaki İsrail’e ait sivil uçaklara satıldığı belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye, İsrail’e Ticaret Ambargosu Koydu: İlişkiler Geriliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!