Türkiye, İsrail ile Ticareti Kısıtladı! İsrail’den Türkiye’ye Tehdit Geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, Gazze Şeridi’ne insani yardım akışını engelleyen İsrail’e tepki olarak 54 farklı ürün grubunda ticaret kısıtlaması kararı aldı. Gazze’de sivil katliamı devam eden İsrail’in Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türk ekonomisine zarar verecek tedbirler alacaklarını ve ABD’deki ülkelerle Türk ürünlerinin ithalatını engellemek için temasa geçeceklerini açıkladı.

Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail’in saldırıları sonucunda binlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep olduğu ve bölgedeki insanların açlık ve sefalet içinde olduğu bir dönemde Türkiye, Filistinlilere destek vermek amacıyla insani yardım gemileri göndermeye devam etmektedir.

Ticaret Bakanlığı, İsrail’e olan ihracat kısıtlamasının Gazze’de insani yardım akışının kesintisiz olana kadar devam edeceğini açıkladı. Türkiye’nin Filistin’e desteğine vurgu yapılan açıklamanın ardından ise İsrail’den Türkiye’ye yönelik tehditkar sözler geldi. Israel Katz, Türk ekonomisine zarar verecek tedbirler alacaklarını ve Türk ürün ithalatını engellemek için ABD’deki dostlarına talimat vereceğini belirtti.

İsrail’in tehditleri sonrasında Türkiye’nin kısıtladığı ürün grupları arasında alüminyum teller, boyalar, çelik borular, beton mikserleri, çimento, demir-çelik inşaat malzemeleri, elektrik kabloları, granit, hırdavat ürünleri, inşaat makineleri, seramikler, vernikler gibi birçok farklı ürün bulunmaktadır. Türkiye, bu kısıtlamalarla İsrail’in Gazze’ye uyguladığı zulmü desteklemediğini ve Filistin halkının yanında olduğunu göstermektedir.

Israel Katz’in Türkiye’ye yönelik küstah açıklamaları ve tehditleri, Türk-İsrail ilişkilerini daha da gerilime sokmuştur. Türkiye’nin insani yardım faaliyetlerine devam edeceği ve Filistinli kardeşlerinin yanında olacağı mesajı verilirken, İsrail’in Türkiye’ye karşı aldığı bu tavır uluslararası ilişkileri olumsuz etkileyebilecek niteliktedir. Türkiye’nin hukuk çerçevesinde aldığı bu kararı destekleyen birçok ülke ve kuruluş, İsrail’in Gazze’deki insanlık dışı uygulamalarını kınarken Türkiye’nin tutumunu takdirle karşılamıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye, İsrail ile Ticareti Kısıtladı! İsrail’den Türkiye’ye Tehdit Geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!