Türkiye Gri Listedan Çıkarıldı! Bakan Yerlikaya Teşekkür Etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığını 28 Haziran 2024 tarihinde duyurdu. FATF, dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu izleyen bir kuruluş olarak, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda Türkiye’nin geride kaldığını belirleyerek 2021 yılında ülkeyi gri listeye almıştı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da bu önemli gelişmeye duyarsız kalmadı. Yerlikaya, yabancı yatırımcılar için önemli bir kriter olan bu durumu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Bakan Yerlikaya, “Ülkemizin ‘Gri Liste’den çıkmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Başta terör ve o hainlerin finansmanına yönelik olmak üzere, organize suç örgütleriyle, zehir tacirleriyle, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle, kara para aklayan suç odaklarıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı da FATF kararına ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek tarafından temsil edilmiştir. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanı’nın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarının katkısıyla elde edilen bu sonucun, finansal sistemde güveni artırarak program hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracağı belirtildi. Tüm katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür edilerek, Türkiye’nin terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini uluslararası standartlara tam uyum içinde kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı. Bu çerçevede, MASAK ve diğer kurumların kapasitesinin güçlendirileceği, yasal ve idari düzenlemelerin gerektiğinde hayata geçirileceği ifade edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye Gri Listedan Çıkarıldı! Bakan Yerlikaya Teşekkür Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!