TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ahmet Davutoğlu ve DBP liderleri ile yeni anayasa görüşmelerini değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, DEM Parti ve Saadet Partisi gruplarını ziyaret etti ve Meclis’te temsil edilen ancak grubu olmayan partilerin genel başkanlarını da kabul etmeye devam etti. Kurtulmuş, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır’ı ayrı ayrı kabul etti. Davutoğlu ile gerçekleştirdiği görüşme basına kapalı olarak 1 saat 20 dakika sürdü. Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Numan Kurtulmuş’un daveti üzerine yeni anayasa konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ve Türkiye’nin gerçek anlamda bir sivil anayasaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tartışmalara açılması gerektiğini ve gerçek bir parlamenter sisteme geçişin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin sadece kozmetik bir anayasa reformuna değil, gerçek bir sistem değişikliğine ihtiyacı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin geçmişte fırsatları kaçırdığını ve gerçek anayasa reformu yapılmak isteniyorsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunun gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Davutoğlu, Türkiye’nin uzun bir parlamenter sistem tecrübesi olduğunu ve şu anda kutuplaşmayı engelleyecek, insan haklarına dayalı demokratik bir anayasa yapımı sürecinde destek vereceklerini belirtti. Ayrıca, Gelecek Partisi olarak gerçek bir parlamenter sisteme geçiş noktasında Meclis içinde ve dışında katkıda bulunacaklarını ifade etti.

Numan Kurtulmuş, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır’ı da kabul etti. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü ancak görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları kapsamında farklı siyasi parti temsilcileriyle görüşmelerini sürdürerek, geniş bir mutabakat ve uzlaşı içinde bir anayasa metni oluşturulması yönünde çaba gösterdiğini belirtti.

Sonuç olarak, Numan Kurtulmuş’un yeni anayasa çalışmaları kapsamında farklı siyasi partilerin genel başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede parlamenter sisteme vurgu yaparken, DBP Eş Genel Başkanları ile yaptığı görüşmede herhangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye’nin gerçek anlamda demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğu ve parlamenter sisteme geçişin desteklenmesi gerektiği vurgulandı. Gelecek Partisi olarak, bu süreçte tüm imkanlarını seferber ederek gerçek bir parlamenter sisteme geçiş sürecinde destek olacaklarını ifade ettiler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ahmet Davutoğlu ve DBP liderleri ile yeni anayasa görüşmelerini değerlendirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!