TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan Çarpıcı Açıklamalar: “ABD’nin PYD’ye Destek Vermesi Türkiye İçin Tehlike!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’a gitti. Burada Türk gazetecilerle bir araya gelerek, Türkiye’nin NATO’daki önemine vurgu yaptı. Kurtulmuş, NATO’nun yeni fonksiyonlarını gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, özellikle Rusya-Ukrayna krizi gibi küresel çatışma potansiyeli taşıyan konuların ele alınması gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesinde devam ettiğini ve zaman zaman inişler yaşansa da her zaman müzakereye açık olduklarını belirten Kurtulmuş, hakkaniyetli bir dünya sisteminin kurulabilmesi için farklı kanaattteki insanları ortak çabaya davet etti. Ayrıca dünyada tek kutuplu bir dünya düzeninin değiştiğini ve çok kutuplu yeni bir dünya sisteminin başladığını hatırlatarak Türkiye’nin farklı güç merkezlerinin bulunduğu bu sisteme adil ve eşitlikçi bakış açısında olduğunu vurguladı.

Dünya genelinde artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gibi sorunlara da değinen Kurtulmuş, her insanın eşit olduğunu ve yeni bir adil dünya sisteminin kurulması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Türkiye’nin kendi savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere S-400 savunma sistemi almasının önemine değindi ve Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının diğer ülkeler tarafından dikkate alınmaması durumunda kendi kaynaklarını kullanarak bu ihtiyaçları karşılayacağını belirtti.

Kurtulmuş ayrıca Türkiye’nin dış politikasında çok taraflı ilişkilerin önemine vurgu yaparak ülkenin ticaret ve diplomatik ilişkilerini geliştirmek istediklerini de ifade etti. ABD ile yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin karşılıklı ilişkileri korumak ve geliştirmek için çalıştığına dikkat çekti. Son olarak ise Türkiye’nin karşılıklı ilişkilerini olumlu bir şekilde sürdürebilmek için parlamenter diplomasi yolunu tercih ettiklerini ve bu konuda tüm milletvekillerinin büyük sorumlulukları olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan Çarpıcı Açıklamalar: “ABD’nin PYD’ye Destek Vermesi Türkiye İçin Tehlike!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!