Rusya’dan Avrupa’ya Misilleme: 81 Yayına Erişim Engellendi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, Avrupa Birliği’nin bazı Rus yayın organlarına uyguladığı yasağa karşılık olarak 81 Avrupa yayın organını engellediğini duyurdu. Bu kararla 27 AB üyesi ülkeden 25’inin kamu yayını, dergi ve gazetelerinin Rusya’da erişilemez hale geldi. Rus hükümeti, AB’nin Rus yayın kuruluşlarını engelleme kararına karşılık “orantılı karşı önlemler” uyguladı. Bu kararın sebebi ise Brüksel’in bu yayınları “Rus propagandasını ve Ukrayna’ya karşı saldırı savaşını yaymak ve desteklemekle” itham etmesiydi.

Rusya’nın kara listeye aldığı basın kuruluşları arasında Politico, EU Observer, RTE, Le Monde ve Der Spiegel gibi Avrupa’nın önde gelen yayın organları yer alıyor. İtalya’nın kamu yayıncısı Rai ve La Repubblica gazetesi gibi bazı İtalyan yayın kuruluşlarına da erişim kısıtlandı. Bu karar üzerine İtalya Dışişleri Bakanlığı, kararı “şiddetli, yıkıcı ve yasa dışı bir savaşın etkilerini ortadan kaldırmayacağını” söyleyerek kınadı.

ABD ise Rusya’nın halkının gerçekleri duymasından korktuğunu iddia etti ve Rus hükümetini yanlış bilgi yaymakla suçladı. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Rusya’nın askeri doktrini dahilinde dezenformasyon yaymak için finanse edilen propaganda kuruluşlarının bağımsız medyadan farklı olduğunu belirtti. Rusya ise, Rus medya kuruluşlarına yönelik kısıtlamaların kaldırılması durumunda yasağı sonlandırmayı düşüneceğini dile getirdi.

RT adlı Rus devlet destekli haber kanalının AB’de yayın yapma lisansı, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinden kısa bir süre sonra iptal edildi. Aynı dönemde Rusya, yanlış bilgi yaydığı iddia edilen BBC ve diğer Batılı web sitelerine de erişimi kısıtladı. Bu durum, Rusya ile Batı arasındaki medya savaşının giderek arttığını gösteriyor. Sonuç olarak, Rusya’nın Avrupa yayın organlarına getirdiği engeller ve AB’nin Rus yayın kuruluşlarına uyguladığı kısıtlamalar, medya özgürlüğü ve bilgiye erişim konusunda uluslararası arenada gerginliklere yol açmış durumda.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rusya’dan Avrupa’ya Misilleme: 81 Yayına Erişim Engellendi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!