Rusya, Ukrayna için Barış Platformu İçin Fidan’a Destek Veriyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Ukrayna sorununun çözümü için bir barış platformunun oluşturulması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi. Peskov, Putin’in Ukrayna meselesinin diplomatik yollarla çözülmesinden yana olduğunu belirterek, müzakerelerin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, mevcut durumda böyle bir platformun olmamasına rağmen, Fidan’ın bu konudaki düşüncelerine katıldıklarını ifade etti.

Peskov’un açıklamaları, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’ndaki konuşmasına atıfta bulunuyor. Fidan, savaşın sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için daha geniş bir çabanın gerekliliğine dikkat çekerek, katılım ve temsil niteliği yüksek, diplomasiyi önceleyen bir barış platformunun oluşturulması gerektiğini vurgulamıştı.

Peskov, Putin’in müzakerelerden vazgeçilmemesi gerektiğini ve tüm ilgili tarafların katılımıyla yapılacak görüşmelerin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Fidan’ın önerisi olan barış platformuna yönelik desteklerini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna meselesine diplomatik çözüm bulunması gerektiği yönündeki açıklamaları da bu çerçevede değerlendirildi.

Türkiye’nin savaşın farklı boyutlarından etkilenen ülkeler arasında bir anlayış ve işbirliği oluşturulması gerektiği konusundaki görüşleri, Peskov tarafından da desteklendi. Fidan’ın çağrısıyla uyumlu bir şekilde, kalıcı barışın tesis edilmesi için diplomatik çabaların genişletilmesi gerektiği vurgulandı.

Sonuç olarak, Rusya Devlet Başkanı Putin’in sözcüsü Peskov, Türkiye Dışişleri Bakanı Fidan’ın barış platformu oluşturulması yönündeki önerilerini desteklediğini ve Ukrayna meselesinin çözümü için müzakerelerin esas olduğunu belirtti. İki ülke arasında benzer görüşlerin olduğu ve diplomatik yollarla çözüm bulunması gerektiği vurgulanarak, uluslararası işbirliğinin önemi üzerinde duruldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rusya, Ukrayna için Barış Platformu İçin Fidan’a Destek Veriyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!