Reel Sektör Temsilcileriyle Buluşacak Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Yeni Vergi Taslağını Paylaşacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni vergi taslağı çalışmasıyla ilgili olarak reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle 1 Temmuz Pazartesi günü bir araya gelerek vergide adaleti ve etkinliği sağlamayı amaçlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergide adalet ve etkinliğin sağlanması, kayıt dışılığın azaltılması ve daha az kazananların daha az vergi ödemesi gibi hedefler doğrultusunda taslak üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni vergi taslağında vatandaşı doğrudan ilgilendiren düzenlemeler bulunmazken, daha çok üretici, sanayici ve ihracatçılara yönelik düzenlemeler bulunuyor. Bu nedenle Şimşek, taslağın detaylarını iş dünyasının temsilcileriyle paylaşacak ve görüş ve önerilerini alacak.

Yeni vergi taslağı paketinde yer alan uygulamalar, çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi, yerel asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi gibi konuları kapsıyor. Bu detaylar, reel sektör temsilcilerine pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşecek olan basına kapalı toplantıda anlatılacak. Toplantıda, iş dünyasının görüşleri hükümet yetkililerine iletilmek üzere toplanacak.

Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Asya-Afrika İş Konseyleri Birliği (ASKON), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Yabancı Sermaye Derneği (YASED) gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri katılacak. Taslak vergi çalışması, iş dünyasının görüşlerinin alınmasının ardından hükümet yetkililerine iletilerek değerlendirilecek.

Türkiye’de vergilendirilmemiş alanların kısıtlanması amacıyla yürütülen düzenleme çalışmalarının Orta Vadeli Program hedeflerine uygun olarak devam etmesi bekleniyor. Bu düzenlemelerle vergi sistemindeki etkinliğin artırılması ve adaletin sağlanması amaçlanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Reel Sektör Temsilcileriyle Buluşacak Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Yeni Vergi Taslağını Paylaşacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!