Putin’in Astana’daki Zirve Görüşmeleri: Türkiye ve ABD ile Görüşme Detayları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kremlin Dış Politika Danışmanı Uşakov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 3-4 Temmuz tarihlerinde Astana’da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında yapacağı ikili görüşmelere dair bilgiler verdi. Uşakov, Putin’in Türkiye, Azerbaycan, Çin, Kazakistan, Pakistan ve Moğolistan liderleriyle ayrı ayrı görüşmeler yapacağını ve özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeye odaklanacağını belirtti.

Uşakov, Türkiye’ye uzun zamandır planlanan bir ziyaretin gerçekleştirileceğini ve iki liderin birçok önemli konuyu ele alacağını vurguladı. Bölgede önemli bir rol oynayan Türkiye’nin lideriyle yapılacak görüşmenin oldukça kritik olduğunu ifade eden Uşakov, Türk-Rus ilişkilerindeki sürekli diyalogun devam ettiğini ve Putin’in Türkiye Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede tüm önemli konuları ele aldığını belirtti.

Putin’in 4 Temmuz’da İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile bir görüşme gerçekleştireceğini de aktaran Uşakov, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik, güvenlik ve diğer işbirliği konularının ele alınacağını belirtti. Aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Temmuz’da Şuşa’daki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katılacağını ve ardından NATO Liderler Zirvesi için ABD’ye gideceğini paylaştı.

Erdoğan’ın NATO Liderler Zirvesi sırasında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geleceğini belirten Uşakov, ayrıca Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümü törenleri için KKTC’yi ziyaret edeceğini ifade etti. Öte yandan, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde ülkeler arasındaki işbirliğinin yanı sıra belirli konuların ele alınacağına vurgu yaptı.

Sonuç olarak, Putin’in yaklaşan zirvelerde gerçekleştireceği görüşmelerle ilgili önemli bilgiler paylaşan Uşakov, Türkiye ile olan ilişkilerin öneminin altını çizerek, bölgesel ve küresel konularda yapılacak görüşmelerin sonuçları hakkında bilgi verdi. Erdoğan’ın yoğun dış politika gündemi ve uluslararası zirvelerdeki temasları dikkate alındığında, Türkiye’nin bölgedeki rolünün ve ilişkilerinin önemli şekilde ele alındığına dikkat çekti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Putin’in Astana’daki Zirve Görüşmeleri: Türkiye ve ABD ile Görüşme Detayları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!