Prof. Dr. Cahit Arf’ın İsmiyle Anılan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı – Teknolojide Devrim Başlıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’da, bilim insanı Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf’in adını taşıyan ARF Süper Bilgisayarı ve yeni veri merkezi tanıtıldı. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, karmaşık hesaplamalar ve modellemeler insanlar için zorlaşmaya başladı. Bu sorunu çözmek için süper bilgisayarlar geliştirildi. TÜBİTAK’ta düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı. ARF Süper Bilgisayarı, 35 bin dizüstü bilgisayara eşit bir bilgi işlem kapasitesine sahip ve dünyanın en donanımlı 313. süper bilgisayarı olarak öne çıkıyor. Yatırımı 2023’te gerçekleştirilen doğrudan sıvı soğutmalı ARF süper bilgisayarı, yaklaşık 55 bin çekirdekten oluşuyor. Sistem, TRUBA’nın kaynak kapasitesine de erişebiliyor.
ARF, savunma sanayisinden üretim sektörüne, ilaç tasarımından hastalık tespitine kadar birçok alanda araştırmacıların ihtiyaç duyduğu simülasyonları gerçekleştirebilecek. Ayrıca, dijital ikiz oluşturma, iklim değişikliği çalışmaları, yüksek doğruluklu aerodinamik tasarım ve doğrulama çalışmaları gibi büyük sistemlerin modellenmesi ve büyük yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için de ARF kullanılacak. Süper güçlü bilgisayarlar, günlük kullanım için değil, uzun zaman alan matematik problemlerinde, fizik bilimleriyle ilgili modellemelerde ve karmaşık hesaplamalarda insan zekasının yetmeyeceği durumlarda kullanılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. Cahit Arf’ın İsmiyle Anılan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı – Teknolojide Devrim Başlıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!