Özel Okul Fiyatları Korkutuyor: Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Son Durum!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LGS tercih döneminin başlamasıyla birlikte, özel okul fiyatları tekrar gündeme geldi. Geçtiğimiz yıla göre özel okul fiyatlarında 3 ila 4 kat arasında artışlar yaşanmaktadır. Örneğin, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında fiyatı neredeyse 4 kat artan özel Alman Lisesi’nin ücreti 905 bin liraya yükselmiştir. Üsküdar Amerikan Lisesi’ne kayıt için 975 bin TL talep edilirken, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin eğitim ücreti ise geçen yıla göre 370 bin liradan 953 bin liraya çıkmıştır. Koç Özel Lisesi ve Özel Amerikan Robert Koleji’nin yıllık eğitim ücretleri ise yaklaşık 1 milyon 50 bin TL seviyesindedir.

Fiyatı orta düzeyde olan okulların eğitim bedelleri de ortalamanın üzerindedir. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nda, anaokulu, ilkokul ve liseye göre farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. Anaokulu için öğrenci başına 340 bin TL ile 400 bin TL arasında değişen ücretler belirlenmiştir. İlkokul için ise 240 bin TL ile 475 bin TL arasında değişen fiyatlar görülmektedir. Liseye kayıt yaptırmak isteyenlerin ödemesi gereken ücret ise 260 bin ila 525 bin TL arasındadır. Ayrıca, okul kayıtları sırasında öğrencilere ayrıca 85 bin TL yemek parası talep edilmektedir.

Ödemelerini taksitle yapmak isteyen velilere ise genellikle eğitim kurumları tarafından yaklaşık yüzde 5 civarında vade farkı uygulanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı da özel okul ücretleri konusunda bir bilgilendirme yapmıştır. Buna göre, özel okulların ücretlerindeki artışlar için belirlenen zam oranı ÜFE ve TÜFE toplamının 2’ye bölünmesiyle hesaplanmaktadır ve sadece ara sınıflarda geçerlidir. Yeni fiyat artışlarının yüksek olması sebebiyle, özel okullara olan talebin azalması ve devlet okullarına olan ilginin artması beklenmektedir. Bu durum, öğrenci tercihlerinde de değişikliklere sebep olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Özel Okul Fiyatları Korkutuyor: Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Son Durum!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!