Nobel Ödüllü Fizikçi Peter Higgs, 94 Yaşında Hayatını Kaybetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nobel ödüllü fizikçi Peter Higgs, 94 yaşında hayatını kaybetti. Edinburgh Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Higgs kısa bir hastalık sonrasında huzur içinde evinde vefat etmiştir. Rektör Yardımcısı Peter Mathieson, Newcastle doğumlu olan Higgs’in olağanüstü bir bilim insanı olduğunu ve çevremizdeki dünya hakkındaki bilgilerimizi zenginleştiren bir vizyon ve hayal gücüne sahip olduğunu belirtmiştir.

Peter Higgs, 1964 yılında parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen “Higgs bozonu” adlı atom altı parçacığı teorisini bulmuştur. Bu teori, Belçikalı fizikçi François Englert ile birlikte parçacıkların nasıl kütle kazandığını açıklamaktadır. Higgs’in teorisi, 49 yıl önce öne sürülmüş ve 2012 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamları tarafından doğrulanmıştır. Bu çalışmasıyla Higgs, 2013 Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Peter Higgs’in ölümü, bilim dünyasında büyük bir kayıp olarak nitelendirilmektedir. Higgs’in keşfettiği Higgs bozonu, maddenin nasıl oluştuğunu açıklamada büyük bir role sahip olan “God particle” olarak da bilinmektedir. Bu parçacık, Büyük Patlama’dan sonraki evrenin nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olmaktadır. Higgs’in buluşu, fizik alanında önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilmektedir.

Peter Higgs’in hayatı ve çalışmaları, fen bilimleri alanında tarihe geçen bir isim olarak anılacaktır. Bilim camiası, onun bilime yaptığı katkıları ve başarılarıyla her zaman hatırlanacak olan bir fizikçi olduğunu vurgulamaktadır. Higgs’in ölümü, fizik dünyasında derin bir üzüntü yaratmış ve onun mirası uzun yıllar boyunca sürdürülecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Nobel Ödüllü Fizikçi Peter Higgs, 94 Yaşında Hayatını Kaybetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!