Muş’ta Çalı Çekirgeleri Ekili Alanlara Tehlike Saçıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’un yüksek yamaçlarında çalı çekirgeleri sürü halinde ilerliyor, köy yollarını ve meşe yapraklarını kaplayarak Muş Ovası’na doğru ilerliyorlar. Çekirge sürüleri, özellikle sarp ve dağlık bölgeler ile kent merkezi, Hasköy ve Korkut ilçeleri, Üçevler Grup köy yolunda görüldü. Bu durum köylüler ve çiftçiler arasında endişeye yol açtı.

Vatandaşlar, bu yıl da her yıl olduğu gibi çekirge sürüsünün ortaya çıktığını belirtiyorlar. Aydın Altıkara gibi vatandaşlar, çalı çekirgelerinin zararlı olduğunu vurgulayarak, her yıl bu mevsimde ortaya çıkan sürülerin ekili alanlara, ormanlık alanlara ve çayırlara zarar verdiğini söylüyorlar. Yağan yağmurla birlikte çekirge sayısının azaldığını belirten Altıkara, ancak hala her yerde meralarda çekirge sürülerini gördüklerini aktarıyor. Bu durum, ekili alanlara zarar verebilecekleri endişesini arttırıyor.

Bu durum, Muş Ovası’nda ve çevresindeki bölgelerde yaşayan insanları endişelendiriyor. Çekirge sürüsü, 11 köyü ve yaklaşık 30 mezrayı barındıran Üçevler Grup köy yolunda da görüldü. Bu nedenle vatandaşlar, çekirgelerin ekili alanlara zarar vermesinden endişe duyuyorlar. Özellikle tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan köylüler, bu tür durumların geçim kaynaklarına zarar verebileceğinden endişe ediyorlar.

Muş Ovası ve çevresinde yaşanan çekirge istilası her sene bu mevsimde ortaya çıkıyor. Vatandaşlar, bu durumu her yıl yaşamaktan yorgun düşmüş durumda. Çekirge sürüleri, ekili alanları, ormanlık alanları ve çayırları kaplayarak zarar veriyor ve böylece köylülerin geçim kaynaklarını tehdit ediyor. Yağan yağmurların çekirge sayısını azalttığını belirten vatandaşlar, yine de meralarda ve köy yollarında çekirge sürülerinin görüldüğünü ifade ediyorlar.

Sonuç olarak, Muş Ovası ve çevresindeki bölgelerde yaşanan çekirge istilası vatandaşları endişelendiriyor. Köylüler ve çiftçiler, çekirge sürülerinin ekili alanlara zarar vermesinden ve geçim kaynaklarına etkisinden endişe ediyorlar. Bu durum yağan yağmurlarla birlikte çekirge sayısının azaldığına işaret etse de hala çekirge sürüleriyle karşılaşmaktan korkuyorlar. Yetkililerin bu konuya daha fazla dikkat çekmesi ve çözüm bulması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muş’ta Çalı Çekirgeleri Ekili Alanlara Tehlike Saçıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!