Muhalifler ile Rejim Arasında Ticari Faaliyetler Başladı: Ebu Zendin Kapısı Açıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muhalifler ile Suriye rejimi arasında ticari faaliyetlerin yürütüldüğü Halep’in kuzeydoğusundaki Ebu Zendin Geçiş Kapısı, uzun bir sürenin ardından 27 Haziran’da ilk kez açıldı. Rejim bölgesinden birkaç TIR, deneme amaçlı muhaliflerin bölgesine geçiş yaptı. Bu gelişme, Beşşar Esed’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev’e Türkiye ile diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki açıklamalarının ardından gerçekleşti.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşla birlikte harita yeniden şekillendi. Ülkenin kuzey bölgeleri, 2016-2020 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) ortaklaşa yürüttüğü operasyonlar sonucunda terörden temizlendi. Bu bölgelerde eğitim, sağlık ve barınma gibi altyapı çalışmalarının yanı sıra sanayi de gelişmeye başladı. Cerablus, El Bab, Çobanbey, Azez, Mare ve Afrin gibi şehirlerde kurulan sanayi bölgeleri, yerel halkın üretim yapmasını sağladı ancak ticaret yollarının kapalı olması yüzünden ürünler yine aynı bölgede işlem gördü.

El Bab Yerel Meclisi, 26 Haziran’da yaptığı açıklamada Ebu Zendin köyündeki ticaret kapısının faaliyete geçeceğini duyurdu. Sınır noktası olan bu kapının açılmasıyla birlikte yerel üreticilerin gelir elde edeceği, ticaretin artmasıyla kalkınmanın hız kazanacağı belirtildi. Ayrıca altyapının iyileşeceği, kamu hizmetlerinin geliştirileceği ve yerel halkın da bu süreçte aktif rol oynaması gerektiği vurgulandı.

Rejim tarafından Ebu Zendin Kapısı’nın açılmasıyla beraber, bölgede üretilen ürünlerin farklı bölgelere taşınması ekonomik anlamda önemli bir kazanç sağlayacak. Muhalif grupların elindeki alanlarda sanayinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak olan bu adım, yeni Suriye’de sanayinin kuzeyde büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

Ebu Zendin Kapısı, Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında 2017 yılında açılmış ancak 2019’da koronavirüs salgını sebebiyle kapatılmıştı. 2020 yılından bu yana kapalı olan kapı, 27 Haziran’da yeniden açılarak ticari faaliyetlere başladı. Bu durum, Suriye’deki ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muhalifler ile Rejim Arasında Ticari Faaliyetler Başladı: Ebu Zendin Kapısı Açıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!