Milli SİHA Bayraktar TB3, Yerli Motor ile 36.310 Feet İrtifaya Ulaştı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli SİHA Bayraktar TB3, Keşan’da gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testi’nde yerli motor kullanarak 36.310 feet irtifaya başarıyla ulaştı. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen bu silahlı insansız hava aracı, test sürecinde önemli bir aşama kaydetti. İlk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştiren Bayraktar TB3, farklı irtifalarda yapılan sistem tanımlama ve performans testlerini başarıyla tamamladı ve kendi irtifa rekorunu kırdı.

Bayraktar TB3 SİHA, Edirne’nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen test uçuşunda 36.310 feet irtifaya çıktı ve Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı. Bu uçuşta TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoru kullanılarak kritik bir aşama geçildi. Milli havacılık tarihinde irtifa rekoru ise 45 bin 118 feet ile Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya aittir.

Bayraktar TB3 SİHA, Tekirdağ Çorlu’da başlayan ve Edirne’nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde devam eden testlerde ilk kez 1 Haziran 2024’te rampadan havalandı. Keşan’daki pistte, 12 derece eğime sahip bir rampa bulunduğu ve TCG Anadolu gemisinin pisti ile benzer özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Test kampanyasının başarılı bir şekilde ilerlemesi, Bayraktar TB3’ün gemiye çıkma sürecine de yaklaştığını göstermektedir.

Bayraktar TB3 SİHA bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 445 saat 03 dakika havada kalmıştır. 20 Aralık 2023’te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde ise yere inmeden 32 saat havada kalan bu milli SİHA, 5.700 km yol kat etmiştir.

26 Mart 2024 tarihinde Bayraktar TB3 SİHA, ilk kez Aselsan tarafından geliştirilen ASELFLIR-500 ile uçmuştur. Dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan bu Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl TCG Anadolu gemisinde testlere başlanması planlanan Bayraktar TB3 SİHA, dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Milli SİHA, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olarak farklı görevlerde kullanılabilecektir. Son yıllarda ihracatta önemli başarılara imza atan Baykar, savunma ve havacılık sektöründeki liderliğini sürdürmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Milli SİHA Bayraktar TB3, Yerli Motor ile 36.310 Feet İrtifaya Ulaştı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!