Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Faiz sabit bırakıldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Fatih Karahan yönetimindeki toplantıda, haziran ayı faiz kararını açıkladı. Toplantı sonrası gelen açıklamaya göre faiz oranı yüzde 50 seviyesinde sabit bırakıldı ve ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda hareket edildi.

Kurulun açıklamasında, enflasyondaki zayıflamanın mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığı belirtildi. Yurt içi talebin hala enflasyonist düzeyde olduğu ancak yavaşladığı vurgulandı. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki artışlar enflasyonist baskıları devam ettirdiği ifade edildi.

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ederek, parasal sıkılaştırmanın etkilerini göz önünde bulundurarak politika faizini sabit tutma kararı aldı. Enflasyonda belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşu devam edecek ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşıncaya kadar ek önlemler alınacak.

Kurulun enflasyon ve enflasyonun ana eğilimi konusundaki yaklaşımı, para politikası kararlarının öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alınacağı yönünde oldu. Kurul, enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlamak için gereken adımları atacağını belirtti. Likidite gelişmeleri de yakından izlenecek ve gerektiğinde ek adımlar atılacak.

Toplantının özeti beş iş günü içinde yayımlanacak ve parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri de göz önünde bulundurularak hareket edilecek. Kararlar enflasyonun düşürülmesine yönelik olacak ve fiyat istikrarının sağlanması temel amacı doğrultusunda söz konusu adımlar atılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Faiz sabit bırakıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!