Memur ve Emeklilerin Yüzü Gülecek! Haziran Ayı Enflasyonu Açıklanıyor, Zam Oranları Belli Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haziran ayı enflasyonunun açıklanması, milyonlarca memur ve emekli için önemli bir dönemece işaret etti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, yılın ilk 5 ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 22.72 oranında arttı. Merkez Bankası’nın ve Finansal Kurumlar Birliği’nin çeşitli anketlerine göre haziran ayında enflasyonun yüzde 2.52 ile yüzde 3.17 arasında olması bekleniyor.

Emekli maaşları, enflasyon oranına göre zamlanıyor. Merkez Bankası’nın tahmine göre emekli maaşları yüzde 25.81, Finansal Kurumlar Birliği’nin tahmine göre ise yüzde 26.61 artacak. Kök maaşlara uygulanan bu oranlar neticesinde birçok emekli için maaşlar yükselmiş olacak. 10 bin lira maaşı olan bir emeklinin maaşı Merkez Bankası tahminine göre 12 bin 581 lira, Finansal Kurumlar Birliği tahminine göre ise 12 bin 661 lira olacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaşları ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı üzerinden hesaplanıyor. Yılın ilk altı ayında yüzde 15 zam alan memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme gereği enflasyon farklarını da alacaklar. Haziran enflasyonunun yüzde 2.52 olarak açıklanması halinde memurlar yüzde 20.35 zam alacaklar. Bu durumda en düşük emekli maaşı 32 bin 861 liradan 39 bin 548 liraya, en düşük memur emekli maaşı ise 17 bin 739 liraya yükselecek.

Yapılan zamlar neticesinde farklı meslek grupları da farklı miktarda maaş artışı alacaklar. Üniversite mezunu bir memurun maaşı 34 bin 235 liradan 41 bin 202 liraya çıkabilirken, şube müdürü 59 bin 544 liraya, uzman öğretmen ise 53 bin lira civarına yükselecek. Başkomiser, polis memuru ve uzman doktor gibi farklı meslek grupları da benzer şekilde maaşlarında artış görecekler.

Öğretmenler için yapılan zamlarda da belirgin bir artış öngörülüyor. Yılın ikinci yarısında yapılacak zamla uzman öğretmenlerin maaşı 53 bin lirayı aşabilirken, genel olarak öğretmenlerin maaşlarında da gözle görülür bir artış yaşanması bekleniyor. Toplu sözleşme ile belirlenen zam oranları ve enflasyon farkları, memurların ve emeklilerin maaşlarında belirleyici bir etkiye sahip olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Memur ve Emeklilerin Yüzü Gülecek! Haziran Ayı Enflasyonu Açıklanıyor, Zam Oranları Belli Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!