Mehmetçik Kosova’da 25 Yıldır Güvenlik ve Kalkınmaya Katkı Sağlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova’ya 4 Temmuz 1999’da NATO’nun Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapmak için intikal eden Türk askerleri, ülkenin güvenliğine ve kalkınmasına katkı sunmaktadır. NATO’nun, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin Kosova’daki baskı ve katliamlarına son vermek amacıyla başlattığı harekat sonucunda, Türk askerleri de KFOR bünyesinde görev almıştır. Türk askerleri, sağlık, eğitim, kültür sanat ve altyapı gibi alanlarda faaliyet göstererek, Kosova’daki tüm topluluklara destek olmaktadır.

Kosova’ya intikal süreci, 12 Haziran 1999’da başlayan kara harekatıyla başlamıştır. KFOR bünyesinde görev alan Türk askerleri, 28’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı bünyesinde oluşturulan Kosova Türk Tabur Görev Kuvveti tarafından desteklenmiştir. Türk askerleri, Ankara’dan kara, deniz, hava ve demir yoluyla intikal ederek, 4 Temmuz 1999’da Prizren şehrine ulaşmıştır. Prizren halkı, Türk askerlerini sıcak bir şekilde karşılayarak Sultan Murat Kışlası’nda konuşlandırmıştır.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fidan Brina Jılta, Türk askerlerinin gelişiyle ilgili yaşanan coşkuyu anlatmıştır. Türk askerlerini karşılamak için halkın bir araya geldiğini ve bayram havasında karşılandığını belirtmiştir. Türk askerlerinin Kosova’ya gelişi, halk arasında büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılanmıştır.

Nafis Lokvica ise Türk askerlerinin Kosova’ya gelişi sırasında yaşanan olağanüstü coşkuyu dile getirmiştir. Halkın Türk askerlerini büyük bir sevgi ve coşkuyla karşıladığını belirtmiş ve Türk askerlerinin herkese yardım elini uzattığını vurgulamıştır. Türk askerlerinin Prizren’e gelişi, halk arasında unutulmayacak anılar bırakmıştır.

Kosova Savaşı’nın ardından Kosova, 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak Sırbistan, Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görmektedir. İki ülke arasında AB arabuluculuğunda başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci devam etmektedir. Türkiye ise KFOR’un komutasını 10 Ekim 2023’te devralmıştır, buna ek olarak KFOR’da 28 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde uluslararası askeri personel bulunmaktadır.

Kosova’nın güvenliğini sağlama amacıyla görev yapan Türk askerleri, halkın da sevgisini kazanarak ülkenin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Türk askerlerinin Kosova’ya gelişi, halk arasında büyük bir coşku ve sevinçle karşılanmış ve Türk askerleri Kosova’nın güvenliğine katkı sunmaya devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mehmetçik Kosova’da 25 Yıldır Güvenlik ve Kalkınmaya Katkı Sağlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!