Mehmet Şimşek Açıkladı: Akaryakıt Tüketimi Dijital Olarak Takip Edilecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelecek yılbaşından itibaren vergi mükelleflerine ait ticari araçlar için yürürlüğe girecek Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile 8 milyon aracın 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini söyledi. Bu sistem ile elle plaka girişi engellenecek ve akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybının önüne geçilecekti. Şimşek ayrıca, vergide adalet ve etkinliği artırmayı hedeflediklerini ve kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceklerini belirtti.

Akaryakıt piyasasındaki rekabet eşitliğini sağlamak ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek amacıyla Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’ni hayata geçirdiklerini açıklayan Şimşek, yeni nesil akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlara plaka bilgilerinin otomatik olarak tanımlanmasına imkan sağlayan bir takip sistemi kuracaklarını vurguladı. Bu sistem ile vergi güvenliğinin artırılması ve denetim etkinliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyordu.

Türkiye’de 2,5 milyon vergi mükellefinin 8 milyon taşıtının bulunduğunu belirten Şimşek, taşıtların tamamının sisteme dahil olmasıyla 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini ifade etti. Ayrıca, Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin devreye alınmasıyla vergi kaybının önüne geçilerek yaklaşık 15 milyar lira vergi kaybının engelleneceği belirlenmişti.

Sistemin akaryakıt istasyonlarına ve taşıtlara monte edilecek alt yapı ile tasarlandığını söyleyen Şimşek, taşıtların yakıt depo giriş ağzına “taşıt tanıma birimi” ve akaryakıt pompalarındaki tabancalara ise “taşıt tanıma okuyucusu” adı verilen cihazlar yerleştirileceğini açıkladı. Ayrıca, uygulama kapsamında üretilen verilerin elektronik ortamda saklanacağını ve depolama, analiz ile izleme işlemlerinin gerçekleştirileceği veri merkezleri oluşturulacaktı.

Bakan Şimşek, uygulamanın gerekliliklerine uyulması için uyarılarda bulunarak, akaryakıt istasyonu işleten mükelleflerin belirli cihazları yıl sonuna kadar takması gerektiğini belirtti. Ayrıca, kiralama yoluyla edinilen ve işletilen taşıtlara da taşıt tanıma birimi takılması zorunluluğunun olduğunu vurgulayarak, sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesi için akaryakıt istasyonlarının gerekli desteği vermesi gerektiğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mehmet Şimşek Açıkladı: Akaryakıt Tüketimi Dijital Olarak Takip Edilecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!