LGS Sonuçları Açıklandı: En İyi Liseler Belli Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LGS sınavı, 2 Haziran’da tüm Türkiye genelinde gerçekleştirildi ve 28 Haziran’da sınav sonuçları açıklandı. Şimdi ise tercih sürecine doğru ilerleniyor. 17 Temmuz saat 17.00’a kadar devam edecek olan yerleştirme işlemleri sürecinde, öğrenciler ve aileleri liseler hakkında detaylı araştırmalar yapmaya başladılar. Bu dönemde yapılan tercihlerin büyük bir öneme sahip olduğu biliniyor.

Tercih döneminde en çok merak edilen konular arasında Türkiye’deki en iyi liselerin sıralaması yer alıyor. En iyi liseleri belirleyen kriterler arasında üniversiteye yerleştirme başarısı, öğrenci profillerinin başarı yüzdesi, akademik kadro kalitesi, ulusal ve uluslararası sınavlardaki performansı, okulun sunduğu imkanlar ve sosyal faaliyetler bulunmaktadır.

Değerlendirmeler genellikle devlet okulu ve özel kolejler olmak üzere iki kategoride yapılmaktadır. Türkiye’nin en iyi devlet liseleri arasında Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Ankara Fen Lisesi, İzmir Fen Lisesi gibi isimler öne çıkmaktadır. Özel liseler arasında ise Robert Koleji, Koç Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Alman Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi gibi önemli okullar bulunmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise en iyi liselerin oldukça belirgin olduğu görülmektedir.

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı ve genel olarak en iyi liselerin puanlarının, LGS tercih kılavuzunda en yüksek puanlara sahip olduğu görülmektedir.

Tercih işlemleri https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar tercihler online yapılsa da tercihlerin ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekmektedir. Renk kodları sistemi sayesinde tercihler daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihlerini yapabileceklerdir. İkametlerine yakın olan ilk 3 okul arasından en fazla 5 okulu tercih etme hakkına sahiplerdir. Aynı türden en fazla 3 okul seçme hakkı da bulunmaktadır. Sonuçlar 22 Temmuz’da açıklanacak ve boş kontenjanlar duyurulacaktır. En fazla 20 tercih hakkına sahip olan öğrenciler tercihlerini yaparken dikkatli olmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
LGS Sonuçları Açıklandı: En İyi Liseler Belli Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!