Kurtulmuş, ABD’deki Programı Değerlendirdi: “Türkiye’nin Rolü Önemli!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD’nin başkenti Washington’da, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen programda, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi dolayısıyla ABD’deki düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kurtulmuş, toplantıya duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve NATO’nun 75. yıl dönümü dolayısıyla yapılacak zirvelerin önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin NATO üyeliği konusunda bedel ödemiş bir ülke olduğunu belirtti. Aynı zamanda, NATO’nun barışı sağlama ve demokrasiyi güçlendirme konularında yeni yaklaşımları tartışması gerektiğini ifade etti.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Kurtulmuş, sorunları karşılıklı anlayış ve işbirliği ile çözebildiklerini belirterek, Türkiye’nin hem NATO hem de ABD ile ilişkisinin fevkalade hayati olduğunu vurguladı. Dünyanın yeni bir döneme girdiğini belirten Kurtulmuş, bu dönemin en belirgin özelliğinin çok kutupluluk olduğunu söyledi. Farklı güç merkezlerinin önem kazandığı bir dönemde Türkiye’nin, bölgesel ve küresel sorunlara aktif bir şekilde yaklaşarak çözüm bulmayı hedeflediğini ifade etti.

Kurtulmuş, uluslararası sistemde kural bazlı bir yapı olmadığını ve birçok sorunun çözülemediğini belirtti. Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda uluslararası sistemin yetersiz kaldığını ve yeni bir küresel siyasi mimariye ihtiyaç olduğunu söyledi. Ekonomik adaletin sağlanması ve yeni küresel ekonomik yapıların oluşturulması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye’nin dış politikasının barışa ve işbirliğine dayalı olduğunu ve bölgesel sorunların çözümüne odaklandığını belirtti.

Türkiye’nin dostlukları ve işbirliklerini artırmayı hedeflediğini vurgulayan Kurtulmuş, Türk ve İslam dünyası ile ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine değindi. Ayrıca, küresel işbirliğinin artırılması ve adil bir dünya sisteminin kurulması için çaba harcanması gerektiğini belirtti. Kurtulmuş’un konuşmasının ardından ABD’deki düşünce kuruluşu temsilcilerinin soruları cevapladı. Bu programın, Türkiye’nin dış politika hedeflerini ve uluslararası ilişkilerdeki perspektifini açıklamak için önemli bir platform olduğu anlaşıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kurtulmuş, ABD’deki Programı Değerlendirdi: “Türkiye’nin Rolü Önemli!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!