Konut Kiralarında Yeni Dönem: TÜFE’ye Göre Artışlar Başlıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda artan enflasyon nedeniyle konutlardaki kira ücretlerinde yaşanan aşırı artışlar, önlem alınması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu sebeple 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlükte olan yüzde 25’lik kira artış sınırı uygulaması sona erecek ve kira artışları tekrar enflasyon oranlarına göre belirlenecektir. Bu karar, 2 yıl süren bir uygulamanın son bulmasını simgelerken, konut sahipleri artık TÜFE’ye dayalı olarak kiralarını artırabilecektir.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75’e kadar yükselmesi üzerine, hükümet enflasyonun düşüşe geçeceğini açıklamıştır. Bu durum, kira artışlarının tekrar TÜFE’ye göre belirlenmesine neden olmuştur. 1 Temmuz tarihinden itibaren TÜFE’ye bağlı olarak gerçekleşecek kira artışları, konut sahipleri ve kiracılar arasında adil bir zemin oluşturacaktır. Zam dönemi temmuz öncesi olan konut sahipleri, bu yıl için yeni artış talep edemeyeceklerdir.

Kira artış oranı, TÜFE’ye göre belirlenecek olup, 12 aylık ortalama enflasyon baz alınacaktır. Bu sayede ev sahipleri ve kiracılar, enflasyonun etkilerini dikkate alarak kira artışlarını belirleyebileceklerdir. Temmuz ayında uygulanacak kira artış oranı, TÜİK’in haziran enflasyon rakamlarına bağlı olarak belirlenecektir. Haziran ayına ait enflasyon verileri, 3 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.00’da açıklanacaktır.

Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre, konutlarda kira artış oranı yüzde 62,51 olacaktı. Ancak yüzde 25’lik sınır uygulaması sebebiyle bu oran değişiklik gösterecektir. Gelecek dönemde enflasyonun seyri, konut sahipleri ve kiracılar arasındaki kira ilişkilerini belirleyecektir. Yapılacak kira artışları, enflasyonun etkisiyle uyumlu bir şekilde gerçekleşecek ve her iki tarafı da memnun edecek bir denge oluşturacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Konut Kiralarında Yeni Dönem: TÜFE’ye Göre Artışlar Başlıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!