Kakao Fiyatlarındaki Yükseliş Belçika Çikolata Endüstrisini Vurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ramazan Bayramı’nda sıkça tüketilen çikolata, Batı Afrika’da yaşanan aşırı hava koşulları nedeniyle kötü günler yaşamaya başladı. Kakao hasadını olumsuz etkileyen hava koşulları, fiyatlarda hızlı bir yükselişe sebep oldu. Küresel piyasalarda Kakao fiyatı geçen yıla göre üç kat artarak ton başına 10 bin doları aştı.

Çikolata üreticileri de bu durumdan olumsuz etkilendi ve maliyet baskısı altına girdi. Belçika’da çikolata, ekonomik faaliyetlerin yanı sıra ülke kültürünün önemli bir parçası olarak öne çıkıyor. Ülkede yüzlerce el yapımı ve kaliteli ürün satan butik çikolata dükkanı faaliyet gösterirken sektörde yaklaşık 9 bin kişi istihdam ediliyor. Belçika’da çikolata sektörünün yıllık cirosu 6 milyar avroyu geçiyor.

Dünya kakao üretiminin yüzde 60’ı Fildişi Sahili ve Gana’dan sağlanırken kakao fiyatlarındaki artış konusunda Belçika Kraliyet Bisküvi, Çikolata ve Şekerleme Derneği danışmanı Mieke Callebaut da açıklamalarda bulundu. Callebaut, Fildişi Sahili ve Gana’da yaşanan olumsuz hava koşullarının üretimi düşürdüğünü belirtti. Küresel kakao talebinin değişmediğini ancak stokların azaldığını ve spekülasyonların piyasayı etkilediğini vurguladı.

Kakao üretimini artırmak zor olurken ağaçlara yeterince bakım yapılmasının maliyeti arttırdığını ifade eden Callebaut, yeni dikilen bir kakao ağacından verim almanın uzun zaman aldığını söyledi. Kakao tedarik zincirinin karmaşık olduğunu ve gelecek sezon üretimin tahmin edilemediğini belirtti.

Çikolata sektöründeki firmaların kakao fiyatlarındaki artışa nasıl tepki verdiklerini değerlendiren Callebaut, farklı stratejilerin olduğunu ve her şirketin durumuna göre seçim yaptığını belirtti. Ürün fiyatlarındaki değişikliklerin farklı şirketlere göre değiştiğini ve sektörde zor zamanlar yaşandığını ifade etti.

Belçika’da çikolata endüstrisinin ekonomik büyüklüğünün yıllık 6,1 milyar avroyu bulduğunu belirten Callebaut, ülkenin yılda 3,4 milyar avroluk çikolata ihraç ettiğini sözlerine ekledi. Çikolata sektöründe yaşanan bu gelişmeler, gelecekte ürün fiyatları ve tedarik zinciri üzerinde de etkili olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kakao Fiyatlarındaki Yükseliş Belçika Çikolata Endüstrisini Vurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!