İsrail’in Gaza Yardım Engeli: Birleşmiş Milletler Sözcüsünden Çarpıcı Açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stehpane Dujarric, İsrail’in Gazze’ye gönderilen yardımların yarısından fazlasını engellediğini açıkladı. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) aylık raporunu açıklayan Dujarric, İsrail’in yardımlara engel olduğunu belirtti. İsrail yetkilileri, Gazze’ye ulaştırılması planlanan “hayat kurtarıcı yardımları” engelledi. Koordinasyon gerektiren riskli bölgelerde BM tarafından koordine edilen gıda yardımlarının yarısından fazlası ya reddedildi ya da engellendi.

Dujarric, Gazze’nin kuzey ve güney bölgeleri arasında insani yardım çalışanlarının erişebildiği tek bir ana yol olduğunu belirtti. Gazze’nin doğu sınırında bulunan yolun sınırlı şekilde kullanılabildiğini ifade etti. Gazze’deki El Şifa Hastanesi, İsrail’in bombalarının hedefi haline geldi. OCHA ve Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, hastaneye ulaşarak durumu yerinde değerlendirdi. Hastane yıkıldığı ve terk edildiği bildirildi. Hastane çevresine kazılan sığ mezarlar dikkat çekti.

Şifa Hastanesi, Gazze’nin kuzeyindeki en büyük hastane olarak hizmet veriyordu. Ancak İsrail ordusunun yoğun bombardımanı sonucu hastane kullanılamaz hale geldi. İsrail ordusunun hastane çevresine uyguladığı 14 günlük kuşatma sonucunda hastane ve etrafındaki binalar büyük ölçüde tahrip edildi. Oksijen istasyonları ve jeneratörler de zarar gördü. insani felaketin boyutu büyüdü.

Bu gelişmelerin ardından BM Sözcüsü Dujarric, İsrail’in Gazze’ye yardım gönderilmesine engel olmasının ciddi bir sorun olduğunu vurguladı. Sivil halkın yardıma ulaşmasının engellenmesi, insani krizin derinleşmesine neden oluyor. BM ve diğer uluslararası kuruluşlar, durumu yakından takip ediyor ve acil önlemler almaya çalışıyor. İsrail yetkililerinden bu konuda gerekli adımları atmaları ve insani yardımların engellenmemesi gerektiği yönünde çağrı yapılıyor.

Bu olaylar, Gazze’deki insani krizin boyutunu ortaya koymuş durumda. Uluslararası toplumun bu konuda daha fazla duyarlılık göstermesi ve çözüm bulunması gerekiyor. İsrail’in Gazze’ye yapılan yardımları engellemesi, halkın yaşam şartlarını daha da zorlaştırıyor. Bu konuda uluslararası baskı artırılmalı ve çözüm için adımlar atılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İsrail’in Gaza Yardım Engeli: Birleşmiş Milletler Sözcüsünden Çarpıcı Açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!