İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Altın Vize uygulamasını kaldırıyor: Konut fiyatlarına yönelik önlem mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkede 2013 yılından bu yana uygulanan, yabancılara ev satın alma veya yatırım yapma durumunda geçici veya kalıcı oturma izni sağlayan “Altın Vize” programının kaldırılacağını duyurdu. Sanchez, Sevilla kentinde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, 9 Nisan’da yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bu kararın alınacağını açıkladı. Konut Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapor, yarınki toplantıda ele alınacak.

İspanya hükümeti, Altın Vize programının etkisiyle hızla yükselen konut fiyatlarını kontrol altına almayı amaçlıyor. Sanchez, konutun spekülatif bir yatırım aracı olmadığını vurgulayarak, bu alanda gerekli önlemleri alacaklarını belirtti.

Altın Vize programı, 2013 yılında İspanya’da yaşanan ekonomik kriz sırasında başlatılmıştı. Program, en az 1 milyon avro değerindeki hisselere yatırım yapma, 1 milyon avro tutarında banka hesabı açma, iş kurma veya 500 bin avroluk gayrimenkul satın alma karşılığında yabancılara oturma izni sağlıyordu.

Altın Vize programından faydalananların yüzde 96’sı gayrimenkul satın alarak bu hakka sahip olmuştu. Programdan yararlanan yabancı yatırımcılar arasında Çin, Rusya, İran, ABD ve Venezuela vatandaşları öne çıkıyordu.

Sanchez, Altın Vize programının kaldırılmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi ancak konunun yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağını belirtti. Programın iptal edilmesiyle beraber İspanya’nın konut piyasasında nasıl bir değişiklik yaşanacağı ve alternatif programlar hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Ülkede hızla artan konut fiyatları ve yabancı yatırımcıların bu durumu nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Altın Vize programının sona ermesiyle İspanya’nın ekonomik ve emlak sektöründe nasıl bir dönüşüm yaşayacağı yakından takip edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Altın Vize uygulamasını kaldırıyor: Konut fiyatlarına yönelik önlem mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!