İşçilerin Dayanma Gücü Kalmadı! Ortak Manifesto Açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan katıldı.

Konfederasyonlar tarafından yayımlanan 10 maddelik ortak manifestoda ekonomik sıkıntılara dikkat çekilerek, hükümete asgari ücretin artırılması ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması çağrısında bulunuldu. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, ekonomik krizin artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını belirtirken, işçilerin refahının düşüşüne ve gelir adaletsizliğine dikkat çekti. Özellikle özel sektördeki patronların kazancına rağmen işçilere yeterli ücret ödememelerini eleştirdi ve işçilerin köle gibi görüldüğünü ifade etti.

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan ise ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen emekçilerin refah payının azaldığını vurgulayarak işten çıkarmalara ve ücret dengesizliğine dikkat çekti. CHP ve DEM Partili belediyelerden işten çıkarmalara son vermelerini istedi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise ülkenin kaynaklarının adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini vurgulayarak demokrasinin olmadığı yerde emek haklarının korunamayacağını belirtti.

Ortak açıklama metninde, vergi adaleti, enflasyonla mücadele, asgari ücret artışı, kamu çalışanlarının ücret dengesizliği gibi konular ele alındı. Ayrıca sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, taşeron işçilerin kadroya alınması ve çalışanların haklarının korunması gerekliliği vurgulandı. Ayrıca meslek hastalıklarının azaltılması ve çalışma hayatında ayrımcılığa son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Toplantıda yapılan ortak bildiride, vergi adaleti, enflasyonla mücadele, asgari ücret artışı, kamu çalışanlarının ücret dengesizliği, emekli aylıklarının artırılması, sendikal örgütlenmenin desteklenmesi, taşeron işçilerin kadroya alınması, tasarruf politikalarının işçileri etkilememesi, meslek hastalıklarının azaltılması ve ayrımcılığa son verilmesi gibi konular ele alındı. Konfederasyonlar, tüm sendikaları ve siyasi partileri işçi haklarını korumak için birlikte mücadele etmeye davet etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İşçilerin Dayanma Gücü Kalmadı! Ortak Manifesto Açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!