İBB Meclisi Temmuz Ayı Toplantısında Alınan Kararlar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Temmuz ayı üçüncü oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında gerçekleştirildi. Toplantıda Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından sunulan “Yuvamız İstanbul” projesi kapsamında İBB kreşlerinde uygulanan fiyat teklifleri görüşüldü. Mali Hizmetler Dairesi Gelirler Şube Müdürlüğünün revize ücret tarifesi teklifi de komisyon tarafından olumlu bulunarak kabul edildi. 2024 yılı için revize edilen ücret teklifine göre 1200 lira olan fiyat 2 bin 500 liraya yükseltildi ve karar oy birliği ile geçti.

Pendik Doğu Mahallesi’nde 2020 yılında alınan karar doğrultusunda dolgu alanının 10 yıllığına otopark olarak işletilmesi için Pendik Belediyesine tahsis edilen karar iptal edildi. Bu kararın yanı sıra Bahçelievler’deki Kocasinan Mahallesi’ndeki üç parkın Bahçelievler Belediyesine tahsis kararı da iptal edildi. Komisyon raporunda, Fetih, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Kıbrıs parklarının belediye devir kararının iptali talep edildi. Bu rapora göre Fetih Parkı üzerindeki ticari alanlar İBB’nin tasarrufunda kalmaya devam ederken, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Kıbrıs parklarının ticari alanlarıyla kullanımı için Bahçelievler Belediyesine 5 yıllığına tahsis edilmesi uygun görüldü.

Bakırköy’le ilgili imar planı maddesi de meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Bu kararla kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yenilemek isteyen Bakırköylülerin alan ve parsel birleştirme şartı olmadan evlerini dönüştürebilecekler. Ayrıca, riskli yapılarını KİPTAŞ ile yenilemek isteyen hak sahiplerine İBB tarafından gelir durumlarına göre yüzde 40 ile yüzde 65 arasında destek sağlanacak. Ayrıca, riskli binalarda yaşayan emeklilere 9 bin TL, diğer hak sahiplerine ise 7 bin TL kira yardımı yapılacak.

Mecliste ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İBB arasında İstanbul’un afete dayanıklılığını artırmak amacıyla danışmanlık hizmeti alınması için işbirliği protokolü imzalanmasına karar verildi. Tüm maddelerin görüşülerek karara bağlanmasının ardından meclis tatile çıktı. Meclis, Ağustos ayında kapalı olacak ve 9 Eylül’de tekrar toplanacak. Gan eyleme kaynak: AA.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İBB Meclisi Temmuz Ayı Toplantısında Alınan Kararlar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!