Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Kahramanmaraş Depremleri Sonrası 3,8 Milyar Dolarlık Finansman Açıklaması!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yaralarını sarmak için uluslararası kuruluşlardan bugüne kadar 3,8 milyar dolarlık finansman sağlandığını belirtti. Bakan Şimşek, son olarak Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından daha önce alınan finansmana ek, 250 milyon avroluk kaynak temin edildiğini açıkladı. Türkiye’de 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Şimşek, Türkiye’nin Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından deprem bölgesinde gerçekleştirilen sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon avro finansman sağladığını belirtti. Geçen yıl da aynı amaçla 250 milyon avroluk bütçe finansmanı sağlandığını hatırlattı. Bu kaynağın deprem bölgesi için iyileştirme ve yeniden imar ihtiyacı ile sağlık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayacağı ifade edildi.

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin deprem yaralarının sarılması için uluslararası kuruluşlardan önemli miktarda kaynak temin ettiğini belirterek, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan kısa süre önce ‘Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi’ kapsamında kullanılmak üzere 60 milyar yen finansman sağlandığını açıkladı. Bu finansmanın deprem bölgesi altyapı çalışmalarını destekleyeceği, kırsal konut inşası ve sağlık altyapı çalışmaları için kullanılacağı belirtildi.

Şimşek, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının deprem bölgesine 1,5 milyar avroluk finansman paketi açıkladığını dile getirdi. Ayrıca, Dünya, Avrupa Yatırım, İslam Kalkınma ve Asya Altyapı Yatırım bankalarından da dış finansman sağlandığı belirtildi. Bugüne kadar toplamda 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandığı bilgisini paylaşan Şimşek, bu kaynakların Türkiye’nin potansiyeline olan güveni ve uluslararası normlara uygun politikaları desteklediğini ifade etti. Deprem bölgesinde yaşanan acıların hafifletilmesi ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak amacıyla sağlanan bu kaynakların önemine vurgu yapıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten Kahramanmaraş Depremleri Sonrası 3,8 Milyar Dolarlık Finansman Açıklaması!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!