Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek Vergide Adaleti Sağlayacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programına katılarak gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda geri adım atmayacaklarını ve kripto varlıklar ile borsa kazançlarının vergilendirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, vergi sisteminde adaleti sağlamak ve vergi tabanını genişleterek kayıt dışılığı önlemek amaçlanmaktadır. Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en düşük vergi yüküne sahip olduğu belirtilirken, vergi oranlarının adaletsizliği ve vergi kaçakçılığına karşı mücadele edileceği vurgulanmıştır.

Vergi yükü konusunda yayılan yanlış bilgilerin doğru olmadığını belirten Bakan Şimşek, asgari ücreti vergiden muaf hale getirdiklerini ve gelir vergisi dilimlerini düşürdüklerini söyledi. Ayrıca, KDV oranlarında çeşitli sektörlere indirimler sağlandığını ve esnafın vergiden muaf tutulduğunu açıkladı.

KDV’nin düşük olduğuna dikkat çeken Bakan Şimşek, yurtdışı merkezli şirketlerden alınacak asgari kurumlar vergisi oranının artırılması ve işletmelerde hasılat tespitine yönelik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Kayıt dışılıkla mücadelede sıkı denetimlerin yapılacağını ve yapay zeka teknolojisinin vergi denetimlerinde kullanılacağını belirtti.

Bakan Şimşek, vergi paketinde yer alacak düzenlemeler hakkında da bilgi verdi. Çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınacağını ve yap-işlet-devret projelerine vergi oranının artırılacağını açıkladı. Ayrıca, bahşiş ve moto kurye gibi alanlarda vergi düzenlemelerine yönelik çalışmaların olmadığını belirtti.

Sonuç olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergilendirme konusundaki açıklamaları, vergi sisteminde yapılan değişikliklerin adil bir şekilde gerçekleştirilerek kayıt dışılığı önlemeye yönelik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu düzenlemelerle vergi kaçakçılığının önlenmesi ve vergi gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek Vergide Adaleti Sağlayacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!