FETÖ’CÜ AKIN İPEK’E AİT YALI, 1 MİLYAR 100 MİLYON LİRAYA SATILDI!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul Bebek’teki Koza-İpek Holding’e ait yalıyı 1 milyar 100 milyon liraya satışa çıkardı. Yalının yeni sahibi yüzde 70’i Tayvanlı TCC’ye ait Oyak Çimento oldu. TMSF’den yapılan açıklamaya göre, İngiltere Yüksek Mahkemesindeki tahkim davasını kaybeden terör örgütü FETÖ firarisi Akın İpek’in Bebek’teki yalısı 1 milyar 100 milyon liraya alıcı buldu. Bebek’teki yalı TMSF tarafından 750 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkarıldı.

Dört katılımcının bulunduğu satış ihalesinde kapalı tekliflerin ardından geçilen açık teklif aşaması üç saatte tamamlandı. İhale sonunda 1 milyar 100 milyon lira teklif veren yüzde 70’i Tayvanlı TCC’ye ait Oyak Çimento yalının yeni sahibi oldu. Oyak Çimento, bu yılın ilk çeyreğinde çoğunluk hissesini Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden TCC’ye devretmişti. OYAK ile Taiwan Cement Corporation (TCC) arasında 9 Aralık 2023’te imzalanan hisse devir sözleşmesi kapsamında 2024’ün ilk çeyreğinde ilgili tüm yasal otoritelerin onaylarının alınmasının ardından pay devri gerçekleşmişti.

İstanbul Bebek’teki satışa konu eski eser niteliğindeki yalı, 925 metrekare brüt kapalı kullanım alanından ve 208 metrekare terastan oluşuyor. FETÖ firarisi olarak İngiltere’de yaşayan Akın İpek, Türkiye aleyhine uluslararası tahkim mahkemelerinde açtığı iki davayı da kaybetmişti. Akın İpek’in Bebek’teki yalısı, güzel manzarası ve tarihi dokusuyla dikkat çekiyor. Yalının satışıyla ilgili işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Oyak Çimento, Bebek’teki yalının sahibi olacak. Bu gelişmenin ardından yalının restore edilerek nasıl bir amaçla kullanılacağı merak konusu oldu. Oyak Çimento’nun yalının geleceğiyle ilgili planları hakkında ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak yalının tarihi ve kültürel değerinin korunacağı ve değerlendirileceği tahmin ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
FETÖ’CÜ AKIN İPEK’E AİT YALI, 1 MİLYAR 100 MİLYON LİRAYA SATILDI!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!