Eski Devlet Başkanı Morales, Bolivya’da Darbeye Karşı Demokrasiyi Savunmak İçin Ulusal Seferberlik Çağrısı Yaptı – ensonhaber.com

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bolivya’da ordunun sokağa inmesinin ardından eski Devlet Başkanı Evo Morales, General Zuniga tarafından hazırlanan darbeye karşı demokrasiyi savunmak için Ulusal Seferberlik ilan etti. Morales, ordunun demokrasiyi ihlal etmesine ve halkı korkutmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Süresiz genel grev ve yol ablukası ilan eden Morales, darbenin önceden planlandığını düşündüklerini vurguladı.

Eski Devlet Başkanı Morales, Mendez Arcos’a bağlı keskin nişancıların Plaza Murillo’yu ele geçirmesini kınayarak, demokrasiye gönül verenlerin vatanlarını savunmaya çağırdı. Morales, demokrasiye ve halka karşı hareket eden askeri gruplara karşı halkın birlik olması gerektiğini vurguladı. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, ordunun düzensiz konuşlandırmasını kınayarak, demokrasiye saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. General Juan Jose Zuniga ise yeni bir bakanlar kabinesi kurulacağını ve ülkede değişiklikler olacağını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ağır silahlı askerlerin ve zırhlı araçların başkent La Paz’daki Plaza Murillo’da toplandığı görüldü. Bu durum, halk arasında endişe ve tedirginlik yaratmıştır. General Zuniga’nın açıklamaları ve ordunun sokağa inmesi, ülkede siyasi gerilimin artmasına sebep olmuştur. Halk, demokrasiye ve seçilmiş liderlere olan desteklerini göstermek için sokaklara çıkmaya başlamıştır.

Uluslararası toplum da Bolivya’daki gelişmeleri yakından takip etmekte ve endişelerini dile getirmektedir. Darbe girişimi, ülkenin istikrarı ve demokrasisi için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Dünya liderleri ve uluslararası kuruluşlar, Bolivya’da hukukun üstünlüğüne ve demokratik süreçlere saygı duyulması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Öte yandan, Bolivya’da askeri müdahaleye karşı çıkan ve demokrasiyi savunan sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler de seslerini yükseltmektedir. Bu belirsizlik ortamında, Bolivyalıların bir araya gelerek demokrasiye sahip çıkmaları ve barışçıl bir şekilde sorunları çözmeleri önem arz etmektedir. Ülkenin geleceği ve halkının refahı için huzur ve istikrarın sağlanması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Eski Devlet Başkanı Morales, Bolivya’da Darbeye Karşı Demokrasiyi Savunmak İçin Ulusal Seferberlik Çağrısı Yaptı – ensonhaber.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!