Emeklilere Sevindirici Zam Müjdesi! Maaşlar Ne Kadar Artacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haziran ayındaki enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, memur ve emeklilere yapılacak zam oranları belirlendi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında %24,73 oranında zam alacak. Ancak bazı emekliler kök maaşlarının düşüklüğü nedeniyle 10 bin liranın altında zam almaya devam edecekler. Bu durumun farkında olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. Bakan Işıkhan, üç farklı alternatif sunarak emeklilerin durumunu iyileştirmeyi hedefliyor.

Bakan Işıkhan’ın emeklilere seyyanen zam yapılmasına yönelik bir sunum yaptığı ve bu konuda kabinenin de bilgilendirildiği öğrenildi. Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, sunulan teklifler üzerinde çalışmalarını sürdürecek. Meclis’te yasalaşacak olan bu düzenleme sonucunda, 10 bin TL alan emeklilerin maaşının 12 bin TL’ye yükseltilmesi durumunda 3 milyon 800 bin emekliye yansıyacak. Aynı şekilde, 12 bin 500 TL’ye yükseltilmesi halinde de bu miktarı aşan 4 milyon emekli maaşlarında artış görecek.

Diğer yandan, memurlar ve memur emeklileri, temmuz ayında %19,31 enflasyon farkı zammı alacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu zammın yetersiz olduğunu belirterek ek zam talebinde bulundu. Yalçın, mevcut zammın uzun vadede çalışanları zorlayabileceği endişesini dile getirerek enflasyonun düşmesi gerektiğini vurguladı. Enflasyonun kontrol altına alınamaması durumunda, aldıkları zamların etkisiz kalacağına dikkat çekti.

Tüm bu gelişmelerle birlikte, memurlar, memur emeklileri ve SSK/Bağ-Kur emeklileri için önemli düzenlemelerin yapılacağı bir sürece girildiği görülmektedir. Vedat Işıkhan’ın emeklilerin durumunu iyileştirmeye yönelik çalışmaları, emeklilerin daha iyi yaşam standartlarına kavuşması adına umut verici bir adım olarak değerlendirilmektedir. Gerçekleşecek zam oranları ve ek düzenlemeler, milyonlarca emekli ve memur için önemli bir maddi destek sağlayacak ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu süreçte, emeklilerin ve memurların alacakları zamların enflasyonla uyumlu bir şekilde belirlenmesi ve ek tedbirlerin alınması, sosyal adalet ve refahın korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emeklilere Sevindirici Zam Müjdesi! Maaşlar Ne Kadar Artacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!