Emekli Maaşlarında Büyük Değişiklik: Zam Oranları Belli Oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran enflasyonunu yüzde 1,64, 6 aylık enflasyonu yüzde 24,73 ve yıllık enflasyonu ise yüzde 71,60 olarak açıkladı. Bu verilere göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73 zam alacaklar. Memurların ve memur emeklilerinin toplam zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlendi.

Emekli maaşlarında yapılan düzenlemeler için 10 bin TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşı için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak en düşük emekli maaşının 6 aylık enflasyon oranı kadar artırılması bekleniyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 12.473 TL civarında yeniden belirlenebileceği düşünülüyor. Ancak en düşük emekli maaşı için meclis düzenlemesine ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

Kök maaşı 10 bin TL olan emeklilerin 12.473 TL alması beklenirken, kök maaşı 15 bin TL olan emeklilerin 18.709 TL, 20 bin TL olan emeklilerin 24.946 TL ve 25 bin TL olan emeklilerin 31.182 TL alması beklenmektedir.

Temmuz ayında ise işçi ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması beklenmektedir. Ancak kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin aylıkları Hazine tarafından tamamlanmaktadır. Bu durumda en düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak belirlenmektedir. Ancak emekli aylıkları artışı kök aylığa değil tamamlanan aylığa yapılacaktır.

Kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan 3,6 milyon emeklinin Temmuz ayındaki zam oranı resmi enflasyon oranından bile düşük olabilir. Bu durumda milyonlarca emekli sıfır zam veya enflasyondan daha düşük oranda zam almış olacaktır.

Zam hesaplama yöntemine göre SSK ve Bağkur emeklileri son aldıkları aylıkları yüzde 24,73 ile çarptıklarında yeni aylıklarını görebilecekler. Memurlar ve memur emeklileri ise aynı şekilde son aldıkları aylıkları yüzde 19,31 ile çarptıklarında yeni maaşlarını öğrenebilecekler. Bu durumda emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları enflasyonla orantılı olmayabilir ve bazı emeklilerin maaşlarında artış olmayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emekli Maaşlarında Büyük Değişiklik: Zam Oranları Belli Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!