Emekli Maaşlarında Beklenen Zam Oranları Belli Oldu, İşçi Emeklilerine Müjde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Türkiye İstatistik Kurumu tarafından SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73 zam yapılacağı duyuruldu. 6 aylık enflasyonun 24,73, yıllık enflasyonun ise 71,60 olarak belirlenmesiyle mevcut emekli maaşlarına önemli bir artışın gerçekleşeceği beklentisi oluştu.

En düşük emekli maaşları da bu zam oranlarına bağlı olarak yeniden belirlenecek. 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı düzenlemesi için beklenen artışla birlikte en düşük emekli maaşının 12 bin 473 TL seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor. Ancak bu düzenleme için öncelikle Meclis onayı gerekmektedir.

Kök maaşı 10 bin TL olan emeklilerin 12 bin 473 TL, 15 bin TL olan emeklilerin 18 bin 709 TL, 20 bin TL olan emeklilerin 24 bin 946 TL ve 25 bin TL olan emeklilerin 31 bin 182 TL alması beklenmektedir.

Ancak kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan 3,6 milyon emekli için durum biraz farklı olabilir. Bu emekliler temmuz ayında en düşük aylıklarına yapılacak zam oranlarına göre maaşlarını artırsa da, 10 bin TL’ye tamamlanan aylıklarına yapılacak zam oranlarının enflasyon oranını geçmemesi durumunda sıfır zam veya enflasyon oranından daha düşük zam alabileceklerdir.

Örneğin, kök aylığı 8 bin TL olan bir emekli yüzde 24,73 zam alırsa aylığı bin 978 TL artacak ve 10 bin TL’ye tamamlanacak. Bu nedenle bu emekli için herhangi bir artış olmayacaktır.

SSK ve Bağkur emeklileri yeni maaşlarını hesaplarken son aldıkları haziran ayı maaşlarını 1,2473 ile çarpmaları gerekmektedir. Memur ve memur emeklileri ise maaşlarını 1,1931 ile çarparak yeni maaşlarını öğrenebilirler.

Sonuç olarak, enflasyon oranlarına bağlı olarak emekli maaşları belirlenirken, kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin durumunun ayrıca ele alınması gerekmektedir. Emeklilere yapılacak zamların en düşük aylıklar üzerinden düşünülmesi, milyonlarca emeklinin zam oranlarında farklılıklar oluşmasına neden olabilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Emekli Maaşlarında Beklenen Zam Oranları Belli Oldu, İşçi Emeklilerine Müjde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!