Dünyanın İlk Nükleer Enerji Santrali Obninsk NGS’nin 70. Yılı Kutlandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarındaki Obninsk şehrinde bulunan dünyanın ilk nükleer enerji santrali olan Obninsk NGS’nin 70. yıl dönümü çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernişenko’nun da katıldığı kutlamalarda, çok sayıda gazeteci ve davetli yer aldı.

Likhachev, Obninsk NGS’nin dünyadaki nükleer güç sanayisini başlatmasının ardından çeşitli alanlarda önemli gelişmeler yaşandığını belirtti. Küçük ve büyük kapasiteli nükleer güç santrallerinden gemi reaktörlerine ve nükleer tıp alanına kadar pek çok alanda önemli keşifler yapıldığını vurgulayan Likhachev, artık termonükleer füzyon gibi yeni nükleer atılımların eşiğinde olduklarını dile getirdi.

70. yıl kutlamalarının ardından, Rosatom ve Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi’nin (MEPhI) desteğiyle “Obninsk New” adlı bir forum düzenlendi. Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan 900’den fazla katılımcının yer aldığı forumda, Obninsk NGS’nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl boyunca nükleer enerji alanında yaşanan gelişmeler ele alındı ve gelecek 70 yıl için öngörülerde bulunuldu.

Obninsk, barışçıl atom enerjisinin doğduğu ilk şehir olma özelliğine sahip bir yer olarak biliniyor. Şehirde dünya genelinde tanınmış araştırma tesisleri bulunmaktadır. Obninsk’te bulunan nükleer enerji santrali, 26 Haziran 1954’te faaliyete geçti ve düşük kapasiteli bir enerji üretimi gerçekleştiriyordu. Daha sonra, nükleer enerji teknolojilerinin geliştirilmesi için kullanılmaya başlandı ve 48 yıl süren bilimsel çalışmaların ardından 2002 yılında faaliyetlerine son verildi.

Bugün, Obninsk NGS’nin bulunduğu yer ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Şehir, nükleer enerji alanında yapılan çalışmalarıyla bilim ve teknoloji alanında önde gelen şehirler arasında yer almaktadır. Obninsk, nükleer enerji alanında dünyada önemli bir merkez olma konusunda öncü bir rol oynamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünyanın İlk Nükleer Enerji Santrali Obninsk NGS’nin 70. Yılı Kutlandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!