Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya Ekonomisinin Büyüme Tahminlerini Açıkladı: İşte Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası tarafından yayımlanan rapora göre, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin büyüme hızı bu yıl yüzde 2,8 olması beklenmektedir. Bölgelerdeki zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatları nedeniyle büyüme üzerinde baskı yaratmaktadır. Raporda, Türkiye ekonomisinin de değerlendirildiği ve bu yıl yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtilmiştir. Ayrıca, sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yapmasının ardından kademeli olarak gerilemesi beklenmektedir.

Dünya Bankası raporunda, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerindeki büyümenin yavaşlayacağı öngörülmektedir. Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerde zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatları nedeniyle büyüme görünümü olumsuz etkilenmektedir. Geçen yıl bölge ekonomisinin yüzde 3,3 büyüdüğü ancak bu yıl yüzde 2,8’e gerilemesinin beklendiği vurgulanmıştır. Gelecek yıl ise bölge ekonomisinin yüzde 2,7 büyümesinin tahmin edildiği belirtilmiştir.

Raporda ayrıca, bölgede yaşam maliyeti krizinin etkisinin devam ettiği ve bu durumun büyümeyi olumsuz etkileyebileceği belirtilmiştir. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, bölgedeki salgınlar ve yaşam maliyeti krizi gibi faktörlerin bölgenin büyümesini geciktirebileceği ifade edilmiştir. Ayrıca, bölgedeki enflasyonun küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşlerle hızlı bir şekilde gerilediği ancak yaşam maliyeti krizin hane halklarını olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulanmıştır.

Türkiye ekonomisinin değerlendirildiği raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtilmiştir. Ocaktaki tahminlerde ise Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1, gelecek yıl ise yüzde 3,9 büyüyeceği öngörülmüştü. Raporda ayrıca, sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yapmasının ardından kademeli olarak gerilemesinin beklendiği ve cari dengenin iyileşmesinin de öngörüldüğü ifade edilmiştir. Yeni ekonomik yönetimin artan itibarının daha fazla yatırım girişiyle sonuçlanabileceği ve ekonomik düzenlemelerin hızlanabileceği belirtilmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya Ekonomisinin Büyüme Tahminlerini Açıkladı: İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!