Dışişleri Bakanı Fidan’dan Türk Devletleri’ne Çağrı: “İlişkileri Artırmalıyız!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Gayriresmî Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk devletlerinin birbirleriyle ilişkileri artırmalarını ve birçok konuda ortak adım atmaları gerektiğini vurguladı. Fidan, bölgesel sahiplenme ve işbirliğinin, Türk devletlerinin ortak çalışmalarının temel ilkelerini oluşturduğunu belirtti.

Fidan, Türk devletlerinin ortak alfabeye geçmesi gerektiğini, mevcut dünya düzeninin dengesiz olduğunu ve TDT’nin önemli bir platform olduğunu söyledi. Eğitim ve gençlik projeleri üzerinde çalışılması gerektiğini ifade eden Fidan, tek alfabeye geçilmesinin önemine vurgu yaptı.

Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afganistan ve dünya genelinde yaşayan soydaşların kimliklerini korumak gerektiğini belirten Fidan, Türk dünyasının Azerbaycan’a tam destek vermesi gerektiğini dile getirdi. Batılı ülkelerin Ermenistan’ı kayırmalarına karşı çıkan Fidan, Azerbaycan’ın kaygılarının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türkü kardeşlerin haksız izolasyonlara maruz kaldığını belirten Fidan, KKTC ile ticari ilişkilerin artırılması çağrısında bulundu ve KKTC’de ticari ofis açılmasının önemli bir adım olacağını ekledi. Gazze’de yaşanan insanlık dramına sırt çevrilemeyeceğini belirten Fidan, Türk dünyasının UAD nezdindeki soykırım davasına destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Şuşa’nın tekrar azat edilmesi ve toplantının gerçekleştirilmesinin tarihi bir olay olduğunu belirten Fidan, Azerbaycan’ın zaferini tebrik etti. İlham Aliyev’in liderliğini övdü ve Türk dünyasının bu bayramını kutladı. Fidan, Türk devletlerinin birlik içinde olmaları ve ortak projelerde bulunmaları gerektiğini vurgulayarak, dayanışma ve işbirliğinin önemine dikkat çekti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dışişleri Bakanı Fidan’dan Türk Devletleri’ne Çağrı: “İlişkileri Artırmalıyız!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!