Dışişleri Bakanı Fidan: Bosna Hersek ve Hırvatistan İlişkileri Barış ve İstikrar İçin Hayati Önem Taşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki yakın ilişkilerin bölgede uzun süreli barış ve istikrar için hayati önem taşıdığını belirtti. Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Mekanizması Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrindeki otelde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Fidan, üç ülke arasındaki bağların geliştirilmesi ve bölgesel işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi amacıyla verimli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Fidan, Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki yakın ilişkilerin Bosna Hersek ile bölgenin geri kalanında uzun süreli barış ve istikrar için hayati önem taşıdığını vurguladı. Toplantıda Bosna Hersek’teki son siyasi gelişmelerin yanı sıra bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacağını umdukları ortak somut projeler de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele aldıklarını belirtti.
“Bizim tutumumuz, Bosna’daki ve bölgedeki tüm taraflarca iyi bilinmektedir. Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü, egemenliği ve siyasi birliğine yönelik sarsılmaz desteğimizi bir kez daha teyit ettim.”

Fidan, Bosna Hersek’te devam eden bölücü söylem ve eylemlerden duydukları endişeyi dile getirdi ve ilerleyebilmek için uzlaşı ortamı oluşturulmasının önemli olduğunu vurguladı. Bosna Hersek ve Hırvatistan’daki bağlantı ve altyapı projeleri konusuna da değindiklerini söyleyen Fidan, Türkiye olarak bölgesel sahiplenme ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla bu toplantıları daha düzenli şekilde gerçekleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Bölge ve ötesi için zorlu bir dönemde bu toplantıya ev sahipliği yapan Hırvat mevkidaşı Grlic Radman’a ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic’e teşekkür eden Fidan, üç ülke arasındaki bağların geliştirilmesi ve bölgesel işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi amacıyla verimli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi. Bugün verimli görüş alışverişinde bulunmalarından memnuniyet duyduğunu ifade eden Fidan, Türkiye olarak bölgesel sahiplenme ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla bu toplantıları daha düzenli şekilde gerçekleştirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Sonuç olarak, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Bosna Hersek ve Hırvatistan arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaptığı toplantı, bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini ve dostluğu pekiştirmeyi amaçlıyor. Türkiye’nin bu süreçteki tutumu ve destekleri, bölgedeki istikrar ve barışın devamı için kritik bir rol oynamaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dışişleri Bakanı Fidan: Bosna Hersek ve Hırvatistan İlişkileri Barış ve İstikrar İçin Hayati Önem Taşıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!