DEM Partili belediyelerin işçi kıyımına karşı çadır nöbeti başlatıldı: Hizmet İş Sendikası eylemde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEM Partili belediyelerin işçi kıyımı devam ederken Hizmet İş Sendikası, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde işten çıkarılan emekçiler için çadır nöbeti başlattı. Hizmet İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Zekeriya Koca, işçilerin işe iadesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. İşten çıkarılan işçiler, DEM Partili belediyelerin kendi yandaşlarını işe almak için işçileri çıkardıklarını iddia ederken, uğradıkları baskıları anlattılar. DEM Partililer ise çim biçme makinelerini çalıştırarak işçilerin sesini bastırmaya çalıştılar.

Diyarbakır Büyükşehir, Kayapınar, Sur, Bağlar, Yenişehir ve Ergani belediyelerinde işçi kıyımının yaşandığı bilgisini veren Zekeriya Koca, 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana toplam 308 emekçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını ifade etti. Koca, işten çıkarılanlar arasında Gülbahar Aşiri gibi evlat nöbeti tutanların da bulunduğunu belirtti. İş Kanunu’na aykırı iş yerleri değişiklikleri ve baskıların had safhaya ulaştığını dile getiren Koca, iş barışının ve huzurun bozulduğunu vurguladı.

Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Ercan Kahraman, özellikle Büyükşehir Belediyesi’nde işten atmaların devam ettiğini ve işçilerin haksız yere çıkarıldıklarını belirtti. İşten çıkarılan işçilerden Uğurcan Başar ve diğerleri, hakkı yenildiğini ve işlerine iade edilene kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade ettiler. Murat Aktaş ve Murat Altunçeri ise yaşadıkları zorlukları anlatarak işlerine geri dönmek için çaba harcayacaklarını belirttiler.

Hizmet İş Sendikası Van İl Başkanı Fatih Akdeniz ise Van’da 800 işçinin işlerinden edildiğini ve eylemlerinin devam ettiğini söyledi. Akdeniz, işçilerin ekmeğe ihtiyacı olduğunu ve sendikanın eylemi sayesinde yeni işçi çıkarmalarının durduğunu ifade etti. Ayrıca, DEM Partili belediyelerin işçi kıyımının Türkiye genelinde de devam ettiğini ve sendikanın eylemlerinin sürdüğünü belirtti.

İşten çıkarılan işçilerin haklarını geri alabilmek için mücadele eden Hizmet İş Sendikası üyeleri, direnişlerini sürdürmeye kararlı olduklarını ve hukuki süreçlerini başlattıklarını belirtiyorlar. Ayrıca, sendikanın destekçilerine ve yetkililere seslenerek, haksızlıklara karşı birlik olmaları gerektiğini vurguluyorlar. Yapılan hukuksuz işten çıkarmaların durdurulması ve işçilerin haklarının geri verilmesi için mücadelelerine devam edeceklerini ifade ediyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DEM Partili belediyelerin işçi kıyımına karşı çadır nöbeti başlatıldı: Hizmet İş Sendikası eylemde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!