Danimarka’dan Hayvan Vergisine İlk Adım: Karbon Vergisi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danimarka, dünyanın ilk karbon vergisi uygulamasını hayata geçirme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda büyükbaş hayvanlardan kaynaklanan sera gazı emisyonları için yılda yaklaşık 100 euro vergi alınacak. Ülke, ticaret kurumları ve çevre grupları arasında aylardır süren müzakereler sonucunda bu kararı almıştır. Karbon vergisi uygulaması, ineklerin her birinden kaynaklanan emisyonlar üzerinden hesaplanacak ve vergi büyükbaş hayvan çiftçilerinden tahsil edilecektir. Danimarka Parlamentosu’nun vergiyi onaylamak için yapacağı oylama sonrasında, verginin 2030 yılında yürürlüğe girmesi planlanmaktadır.

Verginin uygulanmasıyla ilgili detaylar da belirlenmiştir. Verginin ilk iki yıl için yüzde 60’lık bir temel vergi indirimi ile aşamalı olarak uygulanması planlanmaktadır. Ayrıca, 2030 yılında ton karbon eş değeri başına 300 Danimarka kronu olan vergi, 2035 yılında 750 Danimarka kronuna çıkarılacaktır. Bu sayede çiftçilerin vergi yükü zamanla artacak ve karbon emisyonlarını azaltmaya teşvik edilecektir.

Benzer bir uygulama Yeni Zelanda’da da gündeme gelmiş ancak iptal edilmiştir. Koyun ve inek çiftçileri için düşünülen vergi uygulamasının devreye alınmasından vazgeçilmiştir. Danimarka’nın karbon vergisi uygulamasıyla ise sürecin farklı ilerlediği ve verginin 2030 yılında yürürlüğe gireceği belirtilmektedir.

Danimarka’nın bu adımı, çevre koruma ve sera gazı emisyonlarının azaltılması konusuna verdiği önemi göstermektedir. Hayvancılık sektöründen kaynaklanan karbon emisyonlarının vergilendirilmesiyle hem çevre kirliliği azaltılmak istenmekte hem de sürdürülebilir bir tarım politikası izlenmektedir. Karbon vergisi uygulamasının vergi miktarının zamanla artırılmasıyla çiftçilerin çevreye duyarlı uygulamalara teşvik edilmesi planlanmaktadır. Bu sayede Danimarka’nın karbon emisyonlarıyla mücadelede öncü bir ülke olması ve diğer ülkelere de örnek olması hedeflenmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Danimarka’dan Hayvan Vergisine İlk Adım: Karbon Vergisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!