Çumra’da Çiftçilerden İlginç Girişim: Kenevir Ekimi İçin Kooperatif Kuruldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya’nın Çumra ilçesinde çiftçilik yapan bir grup arkadaş, kurdukları kooperatif aracılığıyla kenevir ekimi yapma kararı aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunan çiftçiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine 19 ilde ekimi yapılan kenevirin, Konya’da da üretimine izin verilmesini sağladılar. Bu iznin üzerinden 50 gün geçtikten sonra, 80 yıl aradan sonra ilçede 20 dekar alanda 4 çeşit kenevir üretimine başlandı.

Çumra Anadolu Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Mahmut Şenyüz, bölgedeki su sorununa dikkat çekerek, kooperatiflerinin su sorununu çözmek amacıyla kenevir ekimiyle başladığını belirtti. İlk etapta dalga geçilen bu fikir, şimdi başarıyla uygulanmaktadır. Şenyüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım Bakanı’na teşekkür ederek, desteklerinden ötürü minnettarlığını dile getirdi. Kooperatifin kuruluşundan bu yana hızla ilerlediklerini ve kenevir ekiminin gerçekleştiğini aktaran Şenyüz, Samsun ziyaretlerinin kendilerine ilham verdiğini ve kenevirin 19 ilde ekilebileceği bilgisini aldıklarını paylaştı.

Kenevirin, tarım alanında farklı bir ürün olarak değerlendirilmesini isteyen Şenyüz, kooperatif olarak AR-GE çalışmaları yürüttüklerini ve Konya’da kenevir üretimini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtti. Konya’nın tarımsal sulamada su sıkıntısı yaşadığına dikkat çeken Şenyüz, kenevirin su tüketim açısından avantajlı bir bitki olduğunu vurguladı. Ürünün 2 metre üzerinde büyüdüğünü ve hedeflerinin 5 metreye kadar büyümesini sağlamak olduğunu aktardı.

Çumra Anadolu Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mustafa Özaydın ise, kenevirin farklı alanlarda kullanılabileceğine dikkat çekti. Kenevirin sapının ev yapımında kullanılacağını belirten Özaydın, sanayicilerin kenevir ekimini merakla takip ettiğini ve kenevirin çiftçilere önemli bir katma değer sağlayacağını ifade etti. Geçmişte yasaklanan kenevir ekiminin AK Parti hükümeti döneminde yeniden izin verilmesiyle birlikte, Çumra’daki çiftçilerin bu alanda başarılı olacağına olan inancını dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çumra’da Çiftçilerden İlginç Girişim: Kenevir Ekimi İçin Kooperatif Kuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!