Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Enflasyonla İlgili Müjdeli Haberler!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, yıllık enflasyonun 3.8 puan azalarak 71,6 olduğunu belirtti. Ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında yıllık enflasyonun daha da hızlı bir şekilde gerileyerek 60’lar civarına Temmuz’da, 50’ler civarına ise Ağustos’ta ineceğini söyledi.

Cevdet Yılmaz, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final müsabakalarını izlemek üzere Edirne’ye geldi. Burada pehlivanlara ödüllerini vermek üzere valilik ziyaretinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘İş Dünyası Buluşması’na katıldı. Yılmaz, Türkiye’nin büyüme konusunda önemli bir performans sergilediğini ifade etti. Geçen yıl yüzde 4.5 büyüme gerçekleştiren Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde bir performans gösterdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin dünya ekonomileri arasında önemli bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Nominal dolar bazında dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olan Türkiye, satın alma gücü paritesine göre hesaplandığında dünyanın 11’inci büyük ekonomisi konumunda. Geçen yıl milli gelirin 1.1 trilyon doları aştığını belirten Yılmaz, kişi başına gelirin 13 bin 110 dolara yükseldiğini söyledi.

Yılmaz, enflasyonun düşürülmesi ve büyümenin korunması gerektiğini ifade etti. Üretim ve ihracat odaklı bir büyüme stratejisinin benimsendiğini belirten Yılmaz, enflasyonla mücadele edilirken büyüme ve istihdamın da korunması gerektiğini söyledi. Enflasyon konusunda da detaylı bilgi veren Yılmaz, geçiş sürecinin tamamlandığını ve dezenflasyon sürecine girildiğini belirtti.

Cevdet Yılmaz, Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonun daha hızlı bir şekilde gerileyerek tek haneli rakamlara ulaşacağını söyledi. Gelecek yıllarda enflasyonun daha da düşürülmesi için çalışmaların devam edeceğini belirten Yılmaz, 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara indirilmesi hedeflendiğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Enflasyonla İlgili Müjdeli Haberler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!