Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Enflasyon Optimizmi: Eylülde Ciddi Gerileme Bekleniyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, canlı yayında enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Haziran ayından itibaren yıllık enflasyonda düşüşler beklediklerini ve bu nedenle Haziran’dan itibaren dezenflasyon dönemine gireceklerini belirtti. Ayrıca, Temmuz ve Ağustos aylarında bu düşüşün hızlanacağını ve Eylül’e geldiğimizde enflasyonun ciddi anlamda gerileyeceğini öngördü.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçen yıl Eylül ayında bir orta vadeli program hazırladıklarını ve bu programın üç dönemi içerdiğini dile getirdi. Bu dönemlerin bir geçiş dönemi, iki dezenflasyon dönemi ve üç istikrar dönemi olduğunu belirten Yılmaz, Mayıs ayından itibaren geçiş dönemini geride bıraktıklarını ve Haziran’dan itibaren dezenflasyon dönemine gireceklerini söyledi.

Yılmaz, Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyondaki düşüşün hızlanacağını vurgulayarak, Eylül ayında enflasyonun bugünkü seviyelerden ciddi anlamda gerileyeceğine inandığını ifade etti. Ayrıca, geçen yıl 90 milyar dolar olan Merkez Bankası rezervinin 147.6 milyar dolara yükseldiğini ve Türkiye’nin bütçe açığı, cari açık, büyüme ve istihdam konularında doğru adımlarla ilerlediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türkiye’nin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini ve enflasyonla mücadelede sağlam bir zeminde bulunduğunu dile getirdi. Amacın sosyal refahı kalıcı olarak artırmak olduğunu kaydeden Yılmaz, Türkiye’nin daha yüksek katma değerli bir ekonomi oluşturma hedefi doğrultusunda mücadele ettiklerini açıkladı. Eylül ayında planlama programlarını güncelleyeceklerini ancak ana çerçevenin değişmeyeceğini belirten Yılmaz, OVP’nin makroekonomik verilerini güncellerken farklı kesimlerle istişare edeceklerini açıkladı. Türkiye’nin yapısal dönüşümü ve yüksek katma değerli ekonomi vizyonunun devam edeceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Enflasyon Optimizmi: Eylülde Ciddi Gerileme Bekleniyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!