Cumhurbaşkanı Erdoğan Estonya Cumhurbaşkanı ile Görüntülü Basın Toplantısında Önemli İşbirliği Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile ortak basın toplantısı düzenledi. Diplomatik ilişkilerimizin 100. yıl dönümünde Estonya Cumhurbaşkanı Kaljulaid’ı Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, Türkiye-Estonya ilişkilerini geliştirme yolunda kararlı olduklarını vurguladı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımların artırılması konusunda potansiyel olduğunu belirten Erdoğan, geçen yıl kurulan ekonomi ve ticaret ortak komitesinin ilk toplantısının Türkiye’de yapılacağını söyledi.

Erdoğan, NATO müttefikleri olarak savunma sanayii alanında iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bilim, teknoloji, eğitim, kültür ve turizm gibi alanlarda iş birliğinin artırılması gerektiğini belirten Erdoğan, Estonya’nın dijital dönüşüm konusundaki deneyimlerinin paylaşılmasının önemine değindi. NATO’daki dayanışmanın güçlenerek devam edeceğine inanan Erdoğan, Türkiye-AB ilişkileri ile bölgesel ve küresel konuları da ele aldıklarını belirtti.

Ukrayna’daki savaşa ilişkin de görüşlerini paylaşan Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verilen desteği vurguladı. Adil ve nihai çözümün sadece diplomasi yoluyla mümkün olacağını belirten Erdoğan, Rusya’nın dışlandığı girişimlerin istenilen sonuçları vermeyeceğine inandığını ifade etti.

Gazze’deki vahşete de değinen Erdoğan, İsrail’in uluslararası çağrılara rağmen sürdürdüğü katliamları kınadı. İnsani yardımların acil bir şekilde ulaştırılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, Gazze’deki insani felaketin sona ermesi için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye olarak Gazze’deki sorunun çözümü için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, kalıcı barışın iki devletli çözümden geçtiğini ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Estonya Cumhurbaşkanı Kaljulaid da Türkiye-Estonya ilişkilerine vurgu yaparak, iş birliğinin daha da artırılması gerektiğini belirtti. İki ülkenin karşılıklı çıkarları doğrultusunda iş birliğini sürdüreceği mesajını veren Kaljulaid, NATO müttefikleri olarak dayanışmanın önemine değindi. Türkiye’nin bölgedeki rolünü ve çabalarını takdir ettiklerini belirten Kaljulaid, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını da kınadıklarını dile getirdi. Erdoğan ve Kaljulaid’ın ortak basın toplantısının ardından günün diğer gündem maddeleri ele alınmak üzere ayrı görüşmeler yapılacağı belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumhurbaşkanı Erdoğan Estonya Cumhurbaşkanı ile Görüntülü Basın Toplantısında Önemli İşbirliği Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!