BM Sözcüsü: İsrail, Gazze’ye yapılacak gıda yardımlarını engelledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stehpane Dujarric, Gazze’ye yapılacak gıda yardımlarının İsrail tarafından engellendiğini duyurdu. Dujarric, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) Gazze ile ilgili aylık raporunu açıkladı ve İsrail’in mart ayında Gazze’ye gönderilmesi planlanan gıda yardımlarının yarısından fazlasının ya reddedildiğini ya da engellendiğini belirtti. Gazze’nin kuzey ve güney bölgeleri arasında erişimi sağlayan tek bir ana yolun bulunduğunu ve bu yolun İsrail tarafından kısıtlı bir şekilde kullanılabildiğini aktardı.

Ayrıca Dujarric, İsrail ordusunun hedef aldığı Gazze’deki El Şifa Hastanesine yapılan saldırılar hakkında da bilgi verdi. OCHA ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin hastaneye yaptığı ziyarette hastanenin yıkıldığı ve terk edildiği, çevresinde sığ mezarların kazıldığı bilgisini paylaştı. Şifa Hastanesi, Gazze’nin kuzeyinde bulunan en büyük hastane olmasına rağmen uzun süredir sağlık hizmeti veremez hale getirilmişti. İsrail ordusunun hastaneye 14 gün süren kuşatması sonucunda hastane ve çevresinde büyük bir yıkım ve insani felaket meydana gelmiş, binalar tahrip edilmiş ve oksijen istasyonları zarar görmüştü.

Dujarric, BM tarafından koordine edilen gıda yardımlarının engellenmesi ve hastanelere yönelik saldırılar nedeniyle Gazze’de insanların temel ihtiyaçlarına ulaşmada ciddi zorluklar yaşandığını vurguladı. Gazze’nin zaten zor durumda olan sağlık sistemi ve insani koşulları, yaşanan bu saldırılarla daha da kötüleşmiş durumda. Dujarric, uluslararası toplumun İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka ve saldırıları durdurması için acil bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Haber kaynağı Anadolu Ajansı (AA) tarafından paylaşılan bu bilgiler, Gazze’deki insani durumun ciddiyetini ve İsrail’in bölgeye yönelik engelleyici politikalarını ortaya koymaktadır. Uluslararası toplumun ve insan hakları savunucularının bu duruma duyarsız kalmaması ve Gazze’deki insanların temel ihtiyaçlarına ulaşmaları için gerekli adımları atması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BM Sözcüsü: İsrail, Gazze’ye yapılacak gıda yardımlarını engelledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!