BM Raporu Açıklandı: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda Yetersiz İlerleme!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), 2024 Sürdürülebilir Kalkınma Raporu’nu yayınladı. Raporda, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nın ilerlemesinin incelendiği ve küresel iş birliği ile finansmanın güçlendirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. Söz konusu hedeflerin sadece yüzde 16’sında ilerleme kaydedilirken, geri kalan hedeflerde ise ilerleme sınırlı veya tersine dönmüş durumda olduğu belirtildi.

SDSN raporunda, İskandinav ülkelerinin Sürdürülebilir Kalkınma Endeksi’nde liderliğini sürdürdüğü; Finlandiya’nın birinci sırada yer aldığı ve İsveç, Danimarka, Almanya ve Fransa’nın da ilk sıralarda bulunduğu ifade edildi. BRICS ve BRICS+ ülkelerinin dünya ortalamasından daha hızlı ilerleme kaydettiği ancak yoksul ve kırılgan ülkelerin hedeflere ulaşmada geride kaldığı görüldü. Türkiye ise 72. sırada yer aldı.

Raporda, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşma sürecinde karşılaşılan en büyük zorlukların yatırım sorunları olduğu belirtildi. Düşük ve alt-orta gelirli ülkelerdeki altyapı, eğitim ve sağlık alanlarında temel kamu yatırımları için finansal kaynak yetersizliği ve gelişmekte olan ülkelerin borç yükü altında olmalarının hedeflere ulaşmayı zorlaştırdığı vurgulandı. Küresel finansal mimarinin reform ihtiyacının önemine değinildi ve gerekli fonların sağlanması için çeşitli öneriler sunuldu.

Raporda, gıda ve arazi sistemlerine ilişkin Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nda ilerlemenin yetersiz olduğu ve açlık ile obezite sorunlarının artacağına dikkat çekildi. Sürdürülebilir gıda ve arazi sistemlerini desteklemek için öneriler sunulurken hayvansal bazlı protein tüketiminin sınırlandırılması, verimliliği artıracak yatırımların yapılması ve ormansızlaşmayı durdurmak için eylem çağrısında bulunuldu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, SDSN’nin 2024 Sürdürülebilir Kalkınma Raporu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesine yönelik çözümlerin üretilmesi amacıyla oluşturulan SDSN Türkiye Ağı hakkında bilgi veren İnci, sürdürülebilir bir gelecek için gereken sorumlulukları üstlenmeye devam edeceklerini belirtti. Son olarak, raporun kaynağının HABER7 olduğu belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
BM Raporu Açıklandı: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda Yetersiz İlerleme!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!